Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Ekim 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Bilişim, Teknoloji »  E-Devlet Uygulamaları »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Teknik Bilgiler
 Gıda, Tarım Bilişimi
 Bilgi Sistemleri
 E-Devlet Uygulamaları
 e-Ticaret, e-İş
 Hassas Tarım
 CBS, Uzaktan Algılama
 Nanoteknolojiler
 Biyoteknoloji, Gen Müh.
 Diğer

e-ticaret patlama yapmaya hazırlanıyor

 
 
Fatoş Karahasan
Markalar trendler
fatos.karahasan@milliyet.com.tr


 
Ülkemizde yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı var. İnternet penetrasyonu yüzde 48. E-ticaret sektörü, son 3 yıldır düzenli bir biçimde yüzde 50 büyüyor.
 
2011’de kredi kartı aracılığıyla yapılan e-ticaret işlem adeti geçen yıla göre yüzde 40, işlem tutarıysa yüzde 57 oranında arttı. Ancak, internet kullanıcılarının henüz sadece yüzde 17’si ( 6 milyon kişi) online alışveriş yapıyor. Doğan Holding Yönetim Kurulu Bşk. Vekili ve Hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve şirketin tepe yönetiminin paylaştığı verilere bakılacak olursa, bir kaç sene içinde e-ticaret alanında büyük bir patlama yaşanacak.
Avrupa’da ticaretin yüzde 4-5’i, internet üzerinden yapılıyor. Türkiye’deyse bu oran yüzde 1’lerde. Hanzade Doğan Boyner, önümüzdeki bir kaç sene içinde, Türkiye’nin de Avrupa’yı yakalayacağını belirtiyor. İnternete uzun yıllardır büyük kaynak ayıran ve önemli projelere imza atan bir yatırımcı olan Hanzade Doğan Boyner, önümüzdeki dönemde Hepsiburada.com’u, başta Körfez Ülkeleri olmak üzere yeni coğrafyalara taşımayı planlıyor.

Tatil ve elektronik birinci
 
Ipsos KMG’nin “İnternet Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasına göre, interneti sıklıkla kullanan 25-34 yaş grubu, online alışverişte de birinci. İnternette en çok rağbet gören kategorilerin başında ,uçak bileti ve tatil amaçlı yapılan otel rezervasyonları geliyor. Onları, cep telefonları, bilgisayarlar ve donanım ürünleri gibi elektronik aletler izliyor.
Türkiye’nin en büyük, Avrupa'nın ise 18'inci en büyük internet alışveriş sitesi konumundaki Hepsiburada.com’un ziyaret rakamlarına göre, talebin yüzde 50’si 3 büyük ilden, diğer yarısıysa Anadolu’dan geliyor. Ayda 15.5 milyon ziyaret alan site, 30 kategoride 360 bin ürün sunuyor. Doğan Online CEO’su ve Hepsiburada.com İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, teknolojik ürünlerin yanısıra Kayseri’den pastırma, Gaziantep’ten baklava gibi özel ürünlerin yanısıra, tekne bile sattıklarını dile getiriyor. Gökyıldırım, geleneksel perakendede mağazaların 2 aylık stoklarla çalıştığına oysa Hepsiburada.com’da stokların ayda
iki kez döndüğünü belirtiyor.

Yeni reklam filmi eğlenceli
 
Hepsiburada.com toplantısında izlediğim markanın yeni reklam filmi çok dikkat çekeceğe ve sevimliliğiyle rekabetin arasından sıyrılacağa benziyor. Çeşitlilik, sürat ve müşteri hizmetlerininin kalitesini vurgulamak için, eğlenceli bir ton seçen TBWA, ortaya eğlenceli bir çalışma çıkarmış. Stratejisi sağlam, keyifle izlenebilen, paylaşma değeri yüksek ve akılda kalan bu yeni reklamın etkinlik sonuçlarını gelecek ay sonunda Hepsiburada.com Pazarlama Direktörü Nurçin Koçoğlu’ndan rica edeceğim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.05.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: e ticaret patlama yapmaya hazırlanıyor,Fatoş Karahasan
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız