Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 31 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Bilişim, Teknoloji »  Biyoteknoloji, Gen Müh.  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Teknik Bilgiler
 Gıda, Tarım Bilişimi
 Bilgi Sistemleri
 E-Devlet Uygulamaları
 e-Ticaret, e-İş
 Hassas Tarım
 CBS, Uzaktan Algılama
 Nanoteknolojiler
 Biyoteknoloji, Gen Müh.
 Diğer
TZOB Ülke Tarımını Mercek Altına Aldı 

TZOB ÜLKE TARIMINI MERCEK ALTINA ALDI

GÜMÜŞHANE (İHA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkan Vekili Nuri Sorman ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye’de tarımın bugünü ve geleceği hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Gümüşhane’ye geldi.
Beraberinde Yönetim Kurulu üyelerinden muhasip üye Mustafa Hepokur, Hasan Kozoğlu ve Latif Maskan ile Gümüşhane’ye gelen Sorman, Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç’ın ev sahipliğinde Gökırmak Düğün Salonunda düzenlenen toplantıya katıldı.
 
Çiftçilerin ve odaların sorunlarının görüşüldüğü toplantıda konuşan Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç, ziraat odası olarak yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra Gümüşhane’nin tarım potansiyeli hakkında da heyete bilgi verdi.
 
Gümüşhane’nin coğrafi yapısının iki havzadan oluştuğunu belirten Ağaç, Gümüşhane Merkez, Torul ve Kürtün’ün Çoruh havzası içerisinde, Şiran, Kelkit ve Köse ilçesinin ise Fırat havzası içerisinde olduğunu söyledi.
 
Toplantıda konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Vekili Nuri Sorman ise Türkiye’nin tüm illerini tek tek dolaşarak sorunları yerinde dinlemek ve onlara çözüm önerisi getirmek, ayrıca Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin önümüzdeki dönem nasıl bir politika izleyeceğini oda başkanlarıyla paylaşmak üzere Gümüşhane’ye geldiklerini söyledi.
 
Tarım sektörünün dünyada çok önemli bir sektör haline geldiğini dile getiren Sorman, “Özellikle yaşanan iklim şartlarında, doğal afetlerden dolayı, tarım ürünlerinin bio yakıt ve bio enerjide kullanılmasından dolayı, tarım arazilerinin günden güne şehirlerarası ve uluslar arası yolların, otobanların çoğalması sebebiyle, şehir imar planlarının genişlemesi sebebiyle tarım toprakları azalmaktadır. Ayrıca ülke ve dünya nüfusunun artması tarımsal ürünlerin daha kıymetli hale gelmesine sebep oluyor. Nitekim tarım ürünleri tüm dünyada artık stratejik bir ürün olarak kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan kuraklıktan dolayı bazı ülkeler tarım ihracatını durdurdular. Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler buğday ihracatını durdurdu. Şu anda İran, tarımsal ürünlerin ihracatını durdurmuş vaziyette. Artık tarım ürünleri neredeyse silahın yerini almış durumda. Bunun için ülkemizde izlenecek tarımsal politikalarda odalarımızın daha aktif hale gelmesi ve tarım politikalarına yön çizmek için odalarımızla görüşüyoruz. Tarım Bakanlığımızla da koordineli çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’deki tarımsal üretimin daha planlı ve israfın önüne geçilmesi için yeni programlar odalar birliğimizce hazırlanmaktadır. Bu görüşlerimizi oda başkanlarımızla paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Ekleme Tarihi
22.01.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: TZOB Ülke Tarımını Mercek Altına Aldı
Link: TZOB Ülke Tarımını Mercek Altına Aldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız