Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Şubat 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Bilişim, Teknoloji »  Diğer »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Teknik Bilgiler
 Gıda, Tarım Bilişimi
 Bilgi Sistemleri
 E-Devlet Uygulamaları
 e-Ticaret, e-İş
 Hassas Tarım
 CBS, Uzaktan Algılama
 Nanoteknolojiler
 Biyoteknoloji, Gen Müh.
 Diğer
 


Türkiye'nin tarımsal bilgi sistemi oluşturulacak

TAR-GEL Projesi kapsamında hizmet veren tarım danışmanlarınca tablet bilgisayarlar kullanılarak yürütülen çalışmaların bu ay sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

İZMİR - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım politikasının belirlenmesinde temel oluşturacak ülke genelindeki tüm tarımsal faaliyetin kayıt altına alınacağı Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi için veri tabanı oluşturmaya başladı.

Türkiye genelinde hangi ölçekte olursa olsun tarımsal faaliyette bulunulan tüm alanlar ile üretim bilgileri, Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi'nde (TÜKAS) toplanacak. Bu amaçla gıda tarım ve hayvancılık müdürlükleri yönetiminde 81 ilde 1-30 Ağustos tarihlerinde yürütülen tarımsal sayım çalışması devam ediyor.

Tablet bilgisayarlarla kayıt altına alınıyor

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında hizmet veren tarım danışmanların görev aldığı çalışmada, her bir tarım danışmanı, sorumlu oldukları sahaya ilişkin tapu kadastro bilgileri ile coğrafi bilgi sistemleri yüklü tablet bilgisayarlar kullanıyor.

Tarımsal üretimin yapıldığı büyüklü küçüklü her işletmenin, hangi ürünleri, sahip olduğu araç gereçten sulama yöntemine kadar hangi şartlarda ürettiği ve ne kadar verim aldığını tablet bilgisayarlar aracılığıyla kayıt altına alan tarım danışmanları, bu sayede Türkiye'nin tarımsal üretiminin en gerçekçi fotoğrafını çekmiş oluyor.

Tarım politikası bu verilere göre şekillenecek

İzmir'de yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, 1 Ağustos'ta başlatılan çalışmaların ülke genelinde 30 Ağustos'a kadar tamamlanmasının planladığını belirtti.

Yürütülen çalışmanın, Türkiye'nin tarımsal politikalarının daha gerçekçi, objektif ve hedeflenen amaca uygun olarak belirlenmesine yönelik olduğunu ifade eden Güldal, şunları kaydetti:

"Çalışmanın temelindeki hedef, bakanlık olarak Türkiye'deki tarım politikalarını daha gerçekçi, daha objektif ve daha amaca uygun şekilde belirlemek için Türkiye'deki tüm tarımın parsellerinin, mevcut durumlarının ve ekiliş miktarlarının ve hangi ürünlerin, hangi verim şartlarında ekildiğinin, ne kadar verim alındığının tespit edilmesi. Bununla ilerideki yıllarda yapılacak olan tarımsal desteklemelerden tutun, Türkiye'nin ihtiyacı olan ürünlerin planlamasına kadar Tarımsal planlama dediğimiz, ürün planlaması dediğimiz hedeflere ulaşmaya yarayacak şekilde, tarım bilgi sisteminin oluşturulması amaçlanıyor."

Güldal, yapılan sayım çalışması ile oluşturulacak TÜKAS sayesinde, tarımsal anlamda artık Türkiye'nin neyi var neyi yok, bunun çok rahat bir şekilde ve çok hızlı sürede görülebileceğini ve buna dönük planlamaların yapılabileceğini sözlerine ekledi.  
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: tarımsal bilgi sistemi, tarım, TAR-GEL
Link: Türkiye'nin tarımsal bilgi sistemi oluşturulacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız