Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  İşletme Yönetimi  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer
 


Moova üretimini durdurdu

İçinde bulunan rekabet koşulları ve oluşan faaliyet zararı nedenleriyle Moova üretimini durdurma kararı aldı. Şirket bünyesinde çalışan 156 kişinin işine son verilecek.

İSTANBUL - Peynir ve süt üretimi konusunda Türkiye'nin önde gelen markalarından olan Moova'da bir süredir gündemde olan yabancı ortak arayışı olumsuz bir şekilde sonuçlandı. Eski TÜSİAD başkanlarından Muharrem Kayhan ile kardeşi Hilmi Kayhan'a ait olan şirket üretimi durdurma kararı aldı. Efeler Çiftliği'ndeki çiğ süt üretimi ise devam edecek.

Hürriyet'in haberine göre, geçtiğimiz aralık ayında yeni ortaklık çalışmaları için İş Yatırım'a yetki verildiğini açıklayarak arayışa giren Moova, 6 aydır görüşmeleri sürdürüyordu. Ancak gelinen noktada istenilen ortak bulunamadı ve şirket bu arayışına son verdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan yönetim kurulu toplantısında da üretimin durdurulması yönünde karar alındı.

Yönetim Kurulu kararında üretimin durdurulmasına gerekçe olarak içinde bulunan rekabet koşulları ve oluşan faaliyet zararı nedenleriyle ihtiyaç duyulan ilave kaynak gereksiniminin asgariye indirilmesi gösterildi. Bu karar sonrasında şirket bünyesinde çalışan 156 kişinin işine son verilecek. Efeler Çiftliği'ndeki çiğ süt üretimi ise devam edecek. Şirket buradaki iş hacmini daha da büyütmeyi hedefliyor.

Pazar çok iyi demişti

TÜSİAD'ın eski başkanlarından Muharrem Kayhan ve kardeşi Hilmi Kayhan'ın başında olduğu şirket, tekstil devi Söktaş'ın bir iştiraki olarak 2005 yılında Aydın'ın Germencik ilçesi Turanlar Köyü’nde kurulmuştu. Efeler Çiftliği adı ile kurulan şirket, 2008 yılına gelindiğinde 3 bin baştan fazla hayvan ile çiğ süt satışı işine girdi. Daha sonra perakende sektörüne yönelen şirket, peynir ve süt ürünleri markası olarak Moova'yı kurdu ve 2011 yılı Temmuz ayından sonra bu marka ile marketlerdeki yerini aldı.

Moova geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 milyon TL ciroya ulaşmıştı

Söktaş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kayhan, ortaklık çalışmalarının başladığı Aralık ayında Hürriyet'e yaptığı açıklamada genel olarak yabancıların Türk gıda sektörüne olan ilgisini değerlendirerek, "Pazar oldukça iyi. Türkiye de ülke içinde tüketicisiyle çok iyi pazar. Ayrıca kendi tarım potansiyeli var. Bu hususlar yabancı ilgisinde çok etkili" demişti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: moova, gıda, peynir, süt
Link: Moova üretimini durdurdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız