Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Şubat 2023 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  Tarım Sigortası »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer
 

 
'Çiftçiler tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli değil'

Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum'daki çiftçilerin tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli olmadığını söyledi

Tarım sigortası yaptırmayan çiftçilerin sayısında yoğunluk olduğunu ifade eden Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum'da tarım sigorta yaptırma oranının yüzde 1'lerde olduğunu dile getirdi. Efe, "Erzurum'da çiftçilerde tarım sigorta bilinci yeteri kadar olduğunu ifade edemeyiz. Özellikle son yıllarda, sigortacılık alanında yapılan yeni düzenlemeler, bu sektörün gelişmesini olumlu etkiledi. Ancak sektörün bu denli gelişmesine karşılık çiftçiler sigortacılık konusunda gerekli bilgiye sahip değil. Sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor. Yapılan sigorta neleri kapsar, hangi şartlarda neler için geçerlidir, bunların iyi araştırılması gerekiyor. Devlet diyor ki, ekinlerinizi sigortalı yapın. Yarısı benden, yarısı sizden. Artık dünyadaki tüm çiftçiler bunu yapıyor. Tüm çiftçilere benim önerim ve çağrım herkes ekinlerini sigorta yapsın. Bunun yarısını devlet, geri kalan yarısını da çiftçi ödeyecek." dedi.

"Sigorta olayına çiftçimizin artık uyması lazım." diyen Efe şunları kaydetti: "Erzurum'da tarım sigorta yaptırma oranın yüzde 1 civarındadır. Tarım sigortasının kapsamında bitkisel ürünlerde, dolu, fırtına, yangın, heyelan ve Deprem ile sel ve su baskınları, açık alanda yetiştirilen tüm meyvelerde don riski, seralarda; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, Deprem, sel, su baskını ve taşıt çarpması ile kar ve dolu ağırlığı, süt hayvanı sığırlarının ölüm riski, biogüvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski, hem denizlerde ve hem iç sularda yetiştirilen su ürünlerine her türlü hastalık, zehirlenme, kaza ve bazı doğal afetler ölüm riski sigortası TARSİM kapsamında yer alıyor. Bunlara ek olarak bu yıl ilk defa süt sığırlarının yanı sıra damızlık erkek ve dişi mandalar ile ve açıkta yetiştirilen tüm meyvelerde çiçeklenme dönemi de sigorta kapsamına alındı. Tüm çiftçilerimizin mağdur olmamaları için ürünlerini sigortalatmalarını istiyorum."
(CİHAN)
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.06.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: tarım sigortası
Link: 'Çiftçiler tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli değil'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız