Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Eylül 2022 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer

Doğa suçları ülkeleri tehdit ediyor

Dünya Doğa Fonu WWF, canlı türlerinin yasadışı ticaretinin, çetelere yılda 20 milyar dolara yakın gelir kazandırırken, bazı ülkelerin istikrarını ciddi şekilde tehdit ettiğini bildirdi.


Doğa koruma örgütü WWF tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı rapor silahlı grupların sınırları aşarak işlediği doğa suçlarındaki artışa odaklanıyor.

Raporda bu şekilde elde edilen paralarla iç savaşların finanse edildiği de yazıyor.

Raporun yayımlanışı Malezya yetkililerinin, tarihin en büyük fildişi kaçakçılığını ortaya çıkarışıyla aynı sıraya rastladı. Malezya yetkilileri tam 20 ton kaçak fildişine el koydular.

WWF'nin genel başkanı Jim Leape'e göre, rapor doğal yaşama karşı işlenen suçlarda son on yılda büyük bir artış olduğunu ve artık çok daha büyük bir tehdide dönüştüğünü ortaya koyuyor.
 
Fildişi silah oluyor

Leape düzenlediği basın toplantısında, "Bu olgunun etkileri doğal yaşamın çok ötesinde" diye konuştu ve "Bu kriz hükümetlerin istikrarını tehdit eder hale geldi. Ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine dönüştü" dedi.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türlerin ticaretini düzenleyen Cites adlı örgütün genel sekreteri John Scanlon, Afrika'daki silahlı isyancı grupların, fil, kaplan ve gergedan talebini paraya çevirerek silah temin ettiklerini ve savaşlarını sürdürdüklerini söylüyor.

Scanlon, "Bu yılın başlarında Çad ve Sudan'dan isyancı grupların, fildişlerini satıp silah alabilmek amacıyla Kamerun'un kuzeyine geçerek 450 fil öldürdüklerine tanık olduk" dedi ve benzer olayların Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde de yaşandığını anlattı.

WWF raporu yasadışı hayvan ve bitki ticaretinin dünyada, uyuşturucu madde, sahte ürün ve para ve insan kaçakçılığından sonra dördüncü en büyük kaçakçılık faaliyeti olduğu sonucuna varıyor.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.01.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Doğa suçları ülkeleri tehdit ediyor
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız