Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ağustos 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer

İYTE’nin Rüzgarı Artık Boşa Esmeyecek

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Aralık 2012’de teklif çağrısına çıkılan “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı” başvuru sonuçları açıklandı.


İYTE Rektörlüğü tarafından 250 kW kapasiteli bir rüzgar türbininin İYTE Kampüsünde kurulması üzerine hazırlanan “İYTE-Yeşil Kampüs’e Doğru: İYTE Yerleşkesinde Rüzgar Enerjisi Yatırım Projesi” başlıklı proje, 107 proje arasından desteklenmek üzere başarılı bulunan 39 proje arasına girdi.

İZKA’nın 1.000.000 TL katkıda bulunacağı projenin toplam bütçesi yaklaşık 1.500.000 TL’dir. Projenin genel amaçları, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanımına, karbon emisyonlarının düşürülmesine ve sürdürülebilir gelişmeye katkıda bulunmaktır. Projenin özel amaçları ise rüzgar enerjsi potansiyelinin yüksek olduğu bir lokasyonda bulunan İYTE Kampüsünün elektrik enerjisi tüketiminin kısmen rüzgar enerjisinden sağlanması, enerji harcamalarını azaltarak kurum bütçesine katkı sağlamak, İYTE’de rüzgar enerjisi ile ilgili mevcut akademik çalışmaları geliştirmek ve İYTE’de kurulması düşünülen yurt içi piyasada bulunan küçük ve orta ölçekli rüzgar türbinlerinin performans ölçümlerini yaparak sertifikalandıracak bir sertifikasyon merkezine yönelik altyapı olanağı sağlamaktır.

Yeni inşa edilen binalarla birlikte İYTE’nin elektrik tüketimi hızla artmakta, enerji maliyetleri yükselmektedir. Kurulacak olan rüzgar türbini İYTE’nin elektrik tüketiminin (2012 yılı tüketimi baz alınarak) %11’ini karşılayacak ve elektrik harcamalarından ilk yıl için %18 tasarruf sağlayacaktır. Bu tasarruf altyapı, eğitim, araştırma çalışmalarına aktarılacaktır.

Program kapsamında desteklenen projeler listesi için: http://www.izka.org.tr/ana-sayfa/yenilenebilir-enerji-ve-cevre-teknolojileri-mali-destek-programi-sonuclari-aciklandi/#more-7886

Kaynak: http://www.iyte.edu.tr/
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.06.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız