Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Temmuz 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer
 


Aile Çiftliği Çalıştayı Malatya Bölge Toplantısı yapıldı

Ramada Altın Kayısı Oteli Salonu’nda düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, önce Aile Çitliği Çalıştayı düzenlenmesindeki amacı dile getirdi.
 
Aile çiftçisinin sorunlarını gündeme getirmek, istişare etmek için böyle bir toplantının düzenlendiğini dile getiren Selvi, Aile Çitliği Çalıştayı Malatya Bölge Toplantısına Malatya, Tokat, Sivas, Tunceli, Adıyaman ve Elazığ ilinden katılımın olduğunu ifade etti.

Selvi, Dünyada 570 milyon çiftçi bulunduğunu, bunlardan 500 bininin aile çiftçisi olduğuna dikkat çekerek, Türkiye nüfusunun da 4’te 1’inin tarımda istihdam edildiğini belirtti.

Tarımdaki sorunlardan da söz eden Selvi, kaynak temini, eğitim ve finansman, çiftçinin fiyat oluşumuna katılmama gibi korunları bulunduğunu, üreticiden çok aracının kazandığını vurguladı.

Bakanlığı çiftçilere verdikleri hibe yardımlarından da söz eden Ali Selvi, organik tarım, iyi tarım uygulamaları ve modern tarım hakkında da bilgi aktardı.

Toplantıda, Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim Gezer de, sinevizyon eşliğinde bilgilendirme sunumu yaptı.

Prof.Dr. İbrahim Gezer, Dünyadaki iştigallerden söz ederek, “Önceleri tarım, sonra sanayi ve şimdi de bilgi çağı dönemi yaşıyoruz. 20-30 yıl önce de bilgi çağı tecrübe ediliyor. Dünyada hızlı değişimler yaşanıyor. Tarım ve sanayide yoğun değişimlere şahit oluyoruz. Tarım, en önemli sektör iken, zaman içerisinde özellikle istihdam yönünden azalmaya başladı. Daha sonra ortaya çıkan farkındalık düzeyinin yükselmesi ile birlikte tarım tekrar günümüzde stratejik bir alan olarak yerini almaya başladı” ifadelerini kullandı.

Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, tarım ve havancılıkla ilgili kuruluşlarının müdür ve temsilcileri, ziraat odası başkanları, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, birlik başkanları ile tarım ve havancılıkla ilgili kuruluş temsilcilerinin yer aldığı Aile Çitliği Çalıştayı Malatya Bölge Toplantısında soru ve cevap bölümü de gerçekleştirildi.

 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
26.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Aile Çitliği Çalıştayı Malatya Bölge Toplantısı, Malatya
Link: Aile Çiftliği Çalıştayı Malatya Bölge Toplantısı yapıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız