Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Ekonomi, Lojistik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarımsal Destekler
 Havza Bazlı Destekleme Modeli
 Ekonomi, Finans
 Tarımsal Kredi, Bankalar
 İşletme Yönetimi
 Yatırımlar, İş Geliştirme
 Tarımsal Politika, Mevzuat
 Gıda, Tarım Lojistiği
 Marketler
 Tarım Sigortası
 Fuarlar
 Diğer
 


Hazine’ye ait 1,9 milyon hektar alan mera oldu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılığın ihtiyacı olan kaliteli kaba yem ihtiyacının en ucuz şekilde karşılanması, erozyonun önlenmesi ve havzaların geliştirilmesi amacıyla mera, yaylak ve kışlaklarla ilgili önemli çalışmaları hayata geçirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılığın ihtiyacı olan kaliteli kaba yem ihtiyacının en ucuz şekilde karşılanması, erozyonun önlenmesi ve havzaların geliştirilmesi amacıyla mera, yaylak ve kışlaklarla ilgili önemli çalışmaları hayata geçirdi. Birçok köy ve beldede mera tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları ile ıslah ve amenajman projesi uygulayan Bakanlık, meraların korunması ve verimliliğinin artırılması için toplam bin 32 adet ıslah ve amenajman projesini devreye soktu. Mera ıslah ve amenajman projesi uygulanmayan bölgelerde ise il otlatma planları hazırlanıyor.
 
Mera alanlarının artırılması için çalışmalarına hız veren Bakanlık, Mera Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılabilecek yaklaşık 1 milyon 900 bin hektarlık Hazine arazisine mera vasfı kazandırdı. Bakanlık, diğer taraftan mera alanlarının kontrol altına alınarak korunması ve takip edilmesi için de Mera Bilgi Sistemi’ni uygulamaya koydu. Bu kapsamda 260 kullanıcı tarafından 166 bin 951 adet mera parseli, 213 bin 13 köy verisi, 430 adet tahsis amacı, 570 adet işgal bilgisi, 10 bin 610 adet tahsis kullanım hakkı ile tahdidi tamamlanmış toplam 5 milyon hektar meranın verisi sisteme kaydedildi. Böylece sistemde mera bilgileri, köy bilgileri, hayvan varlığı, kiralama bilgileri, tahsis amacı değişikliği, ıslah bilgileri, işgal bilgileri, göçer bilgileri, tahsis kullanım hakkı gibi veriler sorgulanabiliyor. Ayrıca MERBİS sisteminde yer alan sayısal verilerin arazi yüzeyi, Google Earth ara yüzü kullanılarak uydu görüntüsü yardımıyla görülebiliyor. Sistem, arazi temeline dayanan tarımsal desteklemeler ile tarımsal üretim ve ürün planlamalarına altyapı da oluşturuyor.
 
 
 
 (İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
21.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mera, arazi
Link: Hazine’ye ait 1,9 milyon hektar alan mera oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız