Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Temmuz 2022 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Tohum »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
Antalyalı tohum üreticileri, kurs için Cukurova Üniversitesi’ni tercih etti 

Antalyalı tohum üreticileri, kurs için Çukurova Üniversitesi’ni tercih etti

ADANA (CİHAN)- Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyoteknoloji Merkezi, Antalya tohumculuk sektörünün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından düzenlenen ‘Sebze Islahında Haploidi Teknikleri ve Moleküler Markırların Kullanımı Uygulaması Kursu’na ev sahipliği yaptı. Kursu başarıyla tamamlayan Antalyalı tohum üreticilerine sertifikaları düzenlenen törenle verildi.


TSÜAB’ın, Ekonomi Bakanlığı’ndan ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE’ tebliği kapsamında aldığı destekle, Antalya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde yürüttüğü “Sebze Islahında Haploidi Teknikleri ve Moleküler Markırların Kullanımı Uygulaması Kursu’na 17 Antalyalı firmadan 25 temsilci katıldı. Teorik eğitimi Antalya’da tamamlayan firmalar, pratik eğitim için ÇÜ Biyoteknoloji Merkezi’ni tercih etti.

Sebze Islahında Haploidi Teknikleri Uygulamaları eğitiminde yapılacak faaliyetler ve gerekçelerinin anlatımı ile başlayan kursta, “Haploid Bitki Üretimi: Anter Kültürü”, “Ovul-Ovaryum Kültürü”, “Işınlanmış Polen Tekniği İle Embriyo Kurtarma”, “Kromozom Katlama Uygulamaları: Kolhisinle Kromozom Katlama”, “Ploidi Seviyelerinin Belirlenmesi” konularında uygulamalar yapıldı.

Eğitimin son gününde ise “Moleküler Markırların Kullanımı: Bitkilerden DNA İzolasyonu”, “DNA Kalite Ve Miktarının Belirlenmesi”, “PCR Reaksiyonlarının Hazırlanması”, “PCR Ürünlerinin Görüntülenmesi İçin Agaroz Jel Ve Poliakrilamid Jel Hazırlığı”, “PCR Ürünlerinin Agaroz Jel Ve Poliakrilamid Jelde Koşulması”, “Elde Edilen DNA Bant Profillerinin Değerlendirilmesi” konularını içeren uygulamalar yapıldı.

Firmaların oldukça yararlı buldukları eğitim programının sonunda ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın’ın katılımıyla gerçekleşen sertifika töreninde katılımcılara sertifikaları, takdim edildi.


(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
14.12.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Antalyalı tohum üreticileri,Cukurova Üniversitesi
Link: Antalyalı tohum üreticileri, kurs için Cukurova Üniversitesi’ni tercih etti
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız