Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Şubat 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Tohum »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


Bakan Eker: “60’dan Fazla Ülkeye Tohum İhraç Ediyoruz”

ANKARA (İHA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Sertifikalı tohum üretimin hızla artmasıyla birlikte Türkiye, 10 sene önce tohum ithal eden bir ülke konumundayken, bugün 60 civarında ülkeye 127 milyon doların üzerinde tohum ihraç eden bir ülke durumuna geldi” dedi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Türkiye’nin tohumculukta kendi ihtiyacını karşılayan ve tohum ihraç eden bir ülke konumuna yükseldiğini belirtti. 2005 yılında ilk kez sertifikalı tohumluk, fide-fidan kullanımının destekleme kapsamına alınmasıyla birlikte üretim miktarlarında rekor düzeyde artış yaşandığını ifade eden Bakan Eker, sertifikalı tohumculuğun hızla yaygınlaşması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Bakan Eker, 2013 yılı sertifikalı tohum üretim miktarlarını da açıkladı. Buna göre buğdayın 421 bin ton ile ilk sırada geldiğini kaydeden Eker, üretim artışlarının hızla yükseldiği patatesin 150 bin tona, arpanın 80 bin tona, mısırın 38 bin tona, ayçiçeğinin 19 bin tona ve çeltiğin ise 9 bin tona ulaştığını açıkladı.
 
2013 yılı sertifikalı tohum üretiminin 742 bin ton olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Eker, sertifikalı fide, fidan üretiminde ise 2002 yılına göre 20 kat artış yaşandığını ve 114 milyon adete ulaştığını ifade etti.

“SERTİFİKALI TOHUM İHRACATI 127 MİLYON DOLAR”
 
Sertifikalı tohum üretiminin hızla artmasıyla birlikte Türkiye’nin 10 sene önce tohum ithal eden bir ülke konumundayken, bugün 60 civarında ülkeye 127 milyon doların üzerinde tohum ihraç eden bir ülke durumuna geldiğine dikkat çeken Eker şöyle devam etti:
“2002 yılı tohum ihracatı 17 milyon dolar iken 2013 yılında yüzde 635’lik bir artışla 127 milyon dolara çıktı.”
 
 

Ekleme Tarihi
12.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bakan Eker, 60’dan Fazla Ülkeye, Tohum İhraç Ediyoruz, ihracat, tohum, Mehdi Eker
Link: Bakan Eker: '60’dan Fazla Ülkeye Tohum İhraç Ediyoruz'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız