Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Tohum »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


Türkiye kendi yetiştirdiği tohumları kullanıyor

TZD Başkanı Yetkin "Toplam ithal tohumluk, Türkiye'de kullanılan tohumluğun yüzde 3,5'ini oluşturuyor" açıklamasında bulundu.

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'de kullanılan tohumların yüzde 96'dan fazlasının yurt içinde yetiştirildiğini belirtti.

Yetkin, yazılı açıklamasında, tohumculuğun Türkiye ile İsrail arasındaki ticarette önemli yeri olduğunu ifade etti.

İsrail'le bu alanda olan dış ticaretin özellikle 2004 yılından itibaren arttığına dikkati çeken Yetkin, bu dönemde ithalattaki artışın daha sınırlı kaldığını, tohumluk ihracatının ithalatı geride bıraktığını bildirdi.

Yetkin, Davos'ta yaşanan "One minüt" olayının ardından beklenenin tam aksine İsrail'e tohumluk ihracatında değer olarak yüzde 300'e yakın artış yaşandığını ifade ederek, buna karşılık ithalatın pek değişmeyerek, 12 milyon 852 bin dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Yetkin daha sonraki yıllarda sürecin tersine döndüğüne dikkati çekti.

İsrail'den en çok domates tohumu ithal edildiğini belirten Yetkin, Türkiye'nin domates tohumu ithalatında İsrail'in payının yüzde 40'a yakın olduğunu kaydetti.

Yetkin, Türkiye'nin genel tohumluk ithalatında Hollanda'nın yüzde 51'le ilk sırada yer aldığını bildirerek, bu ülkeyi yüzde 15'le Fransa'nın, yüzde 9'la Almanya'nın izlediğini açıkladı. Yetkin, İsrail'den ithalatın yüzde 6'da kaldığını belirtti.

Türkiye'de kullanılan tohumların yüzde 96'dan fazlasının yurt içinde yetiştirildiğini ifade eden Yetkin, "Toplam ithal tohumluk, Türkiye'de kullanılan tohumluğun yüzde 3,5'ini oluşturuyor" ifadesini kullandı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: tohum, TZD, ibrahim yetkin
Link: Türkiye kendi yetiştirdiği tohumları kullanıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız