Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Eylül 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Gübre »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


Çiftçilere 'sahte gübre' uyarısı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu, üreticileri sahte gübre konusunda uyardı.

ANKARA - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, üreticileri sahte gübre konusunda uyararak, "Kimyevi gübrede en önemli kriter, ambalajdaki içeriğe uygun üretim yapılmış olması. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri içerikte belirtilen oranlarda, gramaj ambalajda belirtilen miktarda olmalı" dedi.

Kutlu, yazılı açıklamasında, her sezon farklı bölgeyi hedef seçen sahte gübrecilerin son olarak Bursalı çiftçileri mağdur ettiğini bildirdi.

Bursa Karacabey civarında büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satanların, durumun ortaya çıkmasıyla kayıplara karıştığını belirten Kutlu, "Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye'de 1634 birim kooperatifiyle kaliteden ödün vermeyerek her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını zamanında temin eden bir kuruluş olarak her zaman çiftçinin yanında. Çiftçilerimiz gübre ihtiyaçlarını endişe duymadan tarım kredi kooperatiflerinden karşılayabilirler" ifadelerini kullandı.

Tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50'ye yakın katkısı olduğuna dikkati çeken Kutlu, sahte gübre konusunda şu uyarılarda bulundu:

"Kimyevi gübrede en önemli kriter, ambalajdaki içeriğe uygun üretim yapılmış olması. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri içerikte belirtilen oranlarda, gramaj ambalajda belirtilen miktarda olmalı. Gübre fiyatında bu iki unsur son derece önemli. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı."
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: üretici, çiftçi, Tarım, sahte gübre, uyarı, gübre
Link: Çiftçilere 'sahte gübre' uyarısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız