Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Mekanizasyon »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Traktörle dünyaya açıldı

Zeynep Erkunt Armağan, “10 yıl gibi kısa bir sürede dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

2003 yılında kurulan ve yılda ürettiği 20 bine yakın traktörle Bulgaristan’dan Senegal’e dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapma başarısını gösteren Erkunt Traktör’ün Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, “10 yıl gibi kısa bir sürede dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

Türkiye'nin ilk yerli üretim traktör fiması Erkunt Traktör’ün kadın patronu Zeynep Erkunt Armağan, sektördeki yerlerini iyiden iyiye sağlamlaştırdıklarını söyledi. 20 metrekare bir ofiste doğan hayallerin bugün itibariyle dünyada çeşitli ülkelere ihracat yapan, Türkiye içerisinde de sektöründe lider olmaya aday bir markaya dönüştüğünü belirten Armağan, “Türkiye bir tarım devleti. Ortadoğu ve Balkanlarda da söz sahibi. Bu potansiyeli iyi değerlendirdik. Yerli tasarım traktörle babamın hayallerini gerçekleştirdik” diye konuştu.

DÖKÜM İŞİNDEYDİK

Sincan Organize Sanayi içerisinde bulunan fabrikalarında, yıllık 20 bine yakın traktör ürettiklerini belirten Armağan sözlerini şöyle sürdürdü: “1953 yılında babam Mümin Erkunt tarafından Erkunt Sanayi A.Ş Döküm ve Makine fabrikası kuruldu. O yıllarda otomotiv, traktör ve iş makinesi üreticilerine döküm parça ve kamponet ürettik. Sektörde adımız her zaman vardı. Kendi ligimizde en iyiler arasında yer alıyorduk. Ancak babamın bir dost sohbeti sırasında söylediği, “Tüketiciye ulaşacak nihai ürün üretmek isterdim” sözünün ardından, eşim Tuna Armağan ve ben çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.

BABAMIN HAYALİYDİ

2000’li yıllarda ise babamın hayalini gerçekleştirmek için adım atmak istedik. Eşimin yoğun araştırmaları ve desteği sonucu en iyi bildiğimiz işi yapmak mantıklı geldi. Uzun yıllar otomotiv sektörüne yedek parça ürettikten sonra, ana ürünümüz olan traktörü üretmekte karar kıldık. Aslında bu sektörü tercih etmemizin bir nedeni de, çok büyük bir tarım ülkesi olmamıza rağmen kendi lisansımızla ürettiğimiz bir traktör markasının olmamasıydı. Ortadoğu’nun göbeğinde balkanların hemen yanında bulunmamıza rağmen kendimize ait böyle değer yaratmamış olmak bizi tetikledi.

İKİ MODELLE BAŞLADIK

2003 yılında 20 metrekarelik bir alanda tasarımları gerçekleştirdiğimiz tamamen yerli üretim olan Erkunt Traktör’ü kurduk. 2004 yılında da pazara sunduk. Üretime iki model ile başladık. İlk çıkan modellerde benim heyecanım bambaşkaydı. Neredeyse her aşamasında bulunduğum bir traktörün bantta önümden geçmesi, hayallerin gerçek olması inanılmazdı. Neredeyse kendi çocuğum gibi desem yeridir. Emekleyerek o banttan inen bir modeli ellerimle kamyonlara yüklemek ve tüketiciye yollamak bazen zor bile geliyordu. İnsan evladından kolay kolay ayrılamıyor.

İHRACATIMIZ ARTTI

İlk modellerimizi piyasaya sunduktan sonra ilk atağımızı 2005 yılında yaptık. Model sayımızı 12’ye çıkarttık ve aralıksız çalıştık. Bugüne geldiğimizde artık onlarca modeli bulunan bir firmayız. Bu başarıdaki en önemli faktör, sektörü iyi analiz etmemizden kaynaklandı. Müşterinin isteklerine iyi cevap verdik ve onların memnuniyetini esas aldık. Şimdi Türkiye sınırlarına taşan bir firmayız. Cezayir, Angola, Avusturalya, Burkina Faso, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Senegal, Slovenya gibi onlarca ülkeye markamızı götürmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

KÜRESEL BİR MARKA OLACAĞIZ

Geçtiğimiz günlerde Erkunt Traktör’ün ihracat markası ArmaTrac’ın, TURQUALITY® Programı’na kabul edildiğini belirten Zeynep Erkunt Armağan şunları söyledi: “2007 yılından bu yana ArmaTrac markası ile Türk mühendislerin imzasını taşıyan traktörleri dünya pazarına sunuyoruz. TURQUALITY® Programı ile uluslararası başarılarımıza yenilerini ekleyeceğiz.
Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş ve otomotive Türk markası kazandırmış bir firmayız. İlk ihracat yaptığımız ülke olan Bulgaristan’da, 5 yıl gibi kısa bir sürede pazarın liderleri arasına yükselmeyi başardık. Bu başarılarımızın devletimiz tarafından desteklenmesi bizler için gurur verici. TURQUALİTY® Marka Destek Programı ile küresel bir marka olma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz.”
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.03.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Traktörle dünyaya açıldı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız