Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Aralık 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Fidan »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 

Malatya'da Şarka Virüsü'ne Karşı Tedbirler

Şarka virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında Elazığ ve Şanlıurfa dışındaki illerden Malatya'ya sert çekirdekli meyve fidanlarının girişinin yasaklandığı bildirildi.


Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ramazan Aytekin başkanlığında müdürlük toplantı salonunda "Fidan Kontrolleri" konulu toplantı yapıldı.

Konu uzmanlarıyla Akçadağ, Doğanşehir, Kale ve Yazıhan İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı görevlilerinin katıldığı toplantıda konuşan Aytekin, Malatya'da Çiftçi Kayıt Sistemine 38 bin çiftçinin kayıtlı olduğunu, bu üreticilerin büyük bir kısmının da Malatya kayısısı ürettiğini belirtti.

Türkiye'nin ve dünyanın en kaliteli kayısısının Malatya'da yetiştirildiğini anımsatan Aytekin, "Son yıllarda şarka virüsü, taş çekirdekli meyvelerde büyük zararlara sebep olmaktadır. Bu virüsün ilimize girmemesi için karantina tedbirlerini eksiksiz uygulamak zorundayız. Sonbahar dönemi fidan söküm ve satışının başlamasıyla şarka virüsünde ari Elazığ ve Şanlıurfa illeri haricindeki illerden gelen sert çekirdekli meyve fidanlarının virüs hastalıklarını taşıması ihtimali sebebiyle ilimize girişi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yasaklandığından, belirtilen illerden getirilerek satışı yapılan sert çekirdekli fidanlar ruhsatlı veya sertifikalı da olsa ilimize girişi yasaktır" ifadelerinin kullandı.

İl müdürlüğü teknik personelinin kente fidan giriş ve satış yerlerini kontrol ederek çiftçilerin hastalık ve zararlılardan arınmış, doğru fidanları dikmeleri için tüm tedbirleri aldığını kaydeden Aytekin, jandarma görevlilerinden de bu konuda gerekli tedbirleri uygulamalarını istedi.

Toplantıda, uzmanlar fidanlarda istenecek gerekli belgeler hakkında katılımcılara sunum yaptı. (AA)

Ekleme Tarihi
08.11.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Malatya, Şarka Virüsü, kayısı, meyve, meyvecilik
Link: Malatya'da Şarka Virüsü'ne Karşı Tedbirler
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız