Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Aralık 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Fidan »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
Fidan Satışlarında Yeni Uygulama 

FİDAN SATIŞLARINDA YENİ UYGULAMA

SAKARYA (İHA) - Fidan satışlarına getirilen yeni uygulama ile hem üreticiler hem de satıcılar memnun. Belediyeler tarafından yer tahsisi yapılan fidan satış noktaları Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüğü personeli tarafından da sık sık denetlenerek, fidanların daha sağlıklı şartlarda alıcılara ulaştırılması sağlanıyor. Uygulama Sakarya’da da oldukça verimli bir şekilde yapılıyor.


Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının 12 Ocak 2011 tarih ve 27813 Sayılı Bitki Pasaportu ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği ile yine Bakanlığın 20 Nisan 2012 tarih ve 2012-1 sayılı Tohumculuk Hizmetleri Uygulama Talimatı gereğince İl ve İlçe Müdürlükleri, Belediyeler ile ortaklaşa belediye hudutları dahilinde kurulan semt pazarlarında satışı yapılan Meyve fidanı, süs bitkileri, ticari fide, çöğür ve çiçek soğanı gibi üretim materyallerinin pasaportlu olarak satışının yapılması için Belediyelerce yer tahsisi yapılarak satış noktası oluşturuldu.

Satış noktaları ve bayilerde yapılan bu yeni uygulama ile karantinaya tabi hastalık ve zararlıların ülkemiz genelinde yayılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Sakarya’da fidan satış noktaları ve bayi ruhsatı olan yerlerdeki fidanlar İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik elemanlarca kontrolleri yapılıyor. Bu yeni uygulama ile çiftçilerin ihtiyaç duyduğu fidanlar daha sağlıklı şartlarda üreticilere ulaştırılmış olurken, uygulama hem satıcılar tarafından hem de alıcılar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Ekleme Tarihi
25.01.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Fidan Satışlarında Yeni Uygulama
Link: Fidan Satışlarında Yeni Uygulama
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız