Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  Tarım Sigortası »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

 
 
 SEMİRA AKTAŞ / MALATYA'DAN
 Tarım fuarı bereketiyle geldi
 25 Nisan 2013 
 
 
Malatya, 2013 baharını, bahara yakışan bir fuarla karşıladı. Malatya Belediyesi Kültür AŞ tarafından bu yıl 7'nci kez düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı 11- 14 nisan tarihleri arasında ziyarete açıldı. Bölge illeri arasında üniversite, sağlık hizmetleri ve sanayi yatırımları ile dikkat çeken Malatya'da uzun ömürlü bir tarım fuarının yapılıyor olması kentin 'çiftçi' kimliğini de elden bırakmadığını gösteriyor.

Malatya'dan 78, Malatya dışından 42 , yurtdışından 8, Toplam 128 firmanın katıldığı fuarın açılışında konuşan Malatya Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Nalçacı, fuarın Anadolu tarım fuarına dönüşmesini hedeflediklerini anlattı. Nalçacı, etkinliğin uluslararası platforma taşınabilmesi için de Brezilya, İran, Bosna- Hersek, Singapur, Sri Lanka, ve Tunus büyükelçilikleri ve ticaret ataşelikleri ile gerekli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bu adım önümüzdeki yıllarda fuarın uluslararası boyutta kendini çok daha iyi duyuracağının da ilk adımı sayılabilir. Nitekim, Tayvan Ankara Büyükelçisi James C.H. Chen, özellikle kayısı da Malatya ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi
Malatya denince akla ilk gelen ürün elbette kayısı. Fuar, tarım fuarı olunca kayısının ön plana çıktığını söylemek şaşırtıcı olmasa gerek. Yapılan konuşmalarda da kayısı önemli bir yer tuttu. Kayısı ihracatında yıldızı parlayan Malatya'nın, son 10 yılda Tarım Bakanlığı'ndan aldığı 362 milyon desteğin 340 milyonunu kayısı desteği oluşturuyor. Fuarda kayısı ihracatı yapan firmaların tanıtım stantları, broşürleri bu açıdan gerçekten dikkatle incelenmeye değerdi.

Malatya, son çeyrek yüzyılda gerçekleştirdiği sanayi atılımı ile Türkiye'deki yatırımcıların dikkatini çekti. Tarım fuarı, Malatya için tarımsal sanayinin de ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, kentin 2023 yılı hedefini sanayileşme ve büyüme olarak ortaya koymuş olsa da tarımı da gözardı edemeyeceğini ifade ederek, kentteda tarım teknolojilerini ve makinelerini geliştirmek için bazı adımların atılması gerektiğini söyledi.

Fuarda dikkatimizi çeken bir diğer konu da sayıları 70 bine ulaşan ziyaretçilerdi. Diyebiliriz ki, Malatya'nın her ilçesinden insanlar fuarı gezdi. Çevre illerin ilgisi kendini belli ediyordu. Gelecek yılki projeler göre bu rakamın katlanacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tarım Fuarı, Malatya'nın tarımsal sanayisinin gelişimi açısından önemli bir fuar. Bu yıl da, misyonunu başarıyla yerine getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda, fuarın önüne koyduğu hedeflerin gerçekleşmesini diliyoruz.


http://www.dunya.com/

Ekleme Tarihi
25.04.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: SEMİRA AKTAŞ ,Tarım fuarı ,malatya
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız