Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Ekim 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


20 milyon tarım parseli uzaydan izleniyor

Uydu görüntülerinin zirai bilgiye dönüştürülmesiyle tarım alanlarındaki gelişmeler artık anında takip edilecek. Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (Tarbil) Projesi Müdürü Doç. Dr. Berk Üstündağ, bu proje sayesinde tarım alanlarından toprak ve ürün özelliklerinin izlenebileceğini söyledi. Türkiye’de 20 milyonun üzerinde tarım parseli kayda geçti.

Fahri Sarrafoğlu' nun haberine göre, Tarımsal Rekolte İzleme ve Tahmin Sistemi (TARİT) projesi kapsamında pilot olarak, çoğu GAP’ta olmak üzere 20 milyon dolar yatırımla 100 istasyon kuruldu. Her biri 13 metrelik olan istasyonlardan alınan veriler çiftçiye ücretsiz gönderiliyor. Çiftçiler bu sayede bölgedeki hava basıncı, ısı, nem, rüzgârın yönü ve hızı, güneş, radyasyon şiddeti, saatlik veya aylık yağış miktarları, toprak ısısı ve nemi gibi verilere bilgisayarından ulaşabiliyor. Sistemle ayrıca don uyarılarını görüp önlem alma, verimin yıllar arasındaki verilerini mukayese, aynı tohumun hangi yıl, hangi mevsimsel şartlarda hangi ölçüde geliştiği gibi karşılaştırmalar yapma imkanı elde ediliyor.

Bin 200 istasyon

Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (Tarbil) Projesi Müdürü Doç. Dr. Berk Üstündağ, projenin başarılı olmasıyla3 birlikte önümüzdeki dönemde bin 200 istasyonun daha aktifleşeceğini söyledi. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı ile yapılan çalışmada, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 20 milyonun üzerinde tarım parselinin sayısal ortamda kayda geçirildiğini belirten Üstündağ, “Böylece çiftçi kayıt sistemi numarası ile mobil cihazlarla her yerden Tarbil verilerine parsel seviyesinde erişilmesi ve sisteme girilen zirai faaliyete ilişkin destekleyici bilgi alınması mümkün” dedi. Sistem sayesinde çiftçinin ürünü ektiği zaman önce istatistik olarak beklenen değerleri gördüğünü belirten Üstündağ, uydu görüntülerinden de ne kadar verim alabileceğini öğrendiğini söyledi.


Çiftçiye kolaylık

Tarbil istasyon yönetim sisteminin İTÜ’de geliştirildiğini ifade eden Berk Üstündağ, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tarlalarda koşul ve zamana göre ezan, müzik gibi içerikleri otomatik oynatabiliyor. İstanbul Tarbil Merkezi ile çevre algısına göre otomatik sesli ve görüntülü iletişim kurabiliyor. İstasyonun yanına gelen çiftçi ya da bakım personeli Tarbil Merkez ile istasyon üzerinden görüşebiliyor. Çiftçiler bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihi kestirimi, saatlik yağış tahmini, zirai uyarılar ve sulama yönetimi gibi bilgiye sahip olabiliyor.” Tarbil’in tarım ekonomisine katkıda bulunmak üzere herkesin sahiplenmesi gereken bir platform olduğunu vurgulayan Berk Üstündağ, bu platform kapsamında ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda akademisyenlere tarıma yönelik Ar-Ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacağını dile getirdi.


Yeni istihdam alanları

Tarbil tarıma doğrudan katkıları dışında bilişim, iletişim, zirai eğitim, danışmanlık, sigortacılık, gıda güvenliği ve zirai araç-malzeme üretimi alanında çalışan uzman firmalara da önemli yeni iş alanları açacak. Özel sektörün katkıları ile Tarbil verilerini kullanan entegre çiftlik yönetim sistemleri kullanıma girecek. Zirai eğitim içerikleri, uzaktan danışmanlık hizmetleri ve yönetim yazılımları Tarbil sanal marketinden çiftçilerin cihazlarına indirilebilecek. Böylece Türkiye zirai uygulama teknolojisi üretiminde de ilerleyecek.


Tarım araçları tasarlanıyor

Dünyada yerel ölçüm ve uydu görüntüleri ile uzaktan algılamaya dayalı tarım bilgi sistemleri hızla gelişiyor. Ancak Tarbil her ikisini çevrimiçi (on-line) bir sistemde mobil bilgi cihazları ile buluşturan, Bakanlığın resmi beyanlarının da yapılabileceği entegrasyon seviyesi en yüksek uygulama. Tarbil uyumlu tarım araçları şimdiden tasarlanmaya başlandı.


Maliyet yüzde 30 azalacakverim yüzde 25 artacak

Tarbil’in yaygın kullanımı ile ortaya çıkacak faydaları şunlar:

* Parsel bazında yüzde 30’a varan su tasarrufu ve ortalama yüzde 25’e varan verim artışı

* Desteklemelerin hakkaniyetli yönetimi ile ihtiyaca uygun arz motivasyonu
* Gübre ve kimyasal kullanımında yüzde 20-35 tasarruf
* Zirai imkan ve faaliyetlerin sertifikasyonu ile finansman için teminatlandırı-labilirlik
* Ulusal ve bölgesel planlamada çeşit-yetenek optimizasyonu ile genel üretim artışı
* Tahmin ve izleme sistemi ile depolama ve alım yönetiminde karar desteği
 
                    
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Dünya Yayım Bilim İnsanları, Antalya, yayım, yayın, Esse, Orhan Özçatalbaş
Link: 20 milyon tarım parseli uzaydan izleniyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız