Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ocak 2021 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

BERLİN-İstanbul-Antalya; iki ülke arasında hava sıcaklığında neredeyse 35-40 derece fark olur mu? Antalya’da hava ‘limonata’ gibi...

Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün Antalya’daydı... Antalya’da ‘siyaseti’ beğenmedik; kurultay öncesinde CHP’de herkes birbirinin altını ‘oyuyor’, aynı klasik ‘kasaba politikası’ anlayışı ‘yeni CHP’ye’ hiç yakışmıyor.

Örgütle belediyenin, Büyükşehir ile öteki ilçe belediyelerinin arası hiç iyi değil. Baykal işlere karışmadığına göre, genel merkezin bazılarının kulağını çekmesi gerekiyor.

Bizim asıl ilgilendiğimiz konu, tarımdaki yeni anlayışlar, üretimler, kazanımlar... Ne otomobil, ne tekstil; Türkiye’de tarım en dinamik sektör olmaya başlamış. İktidar farkında olsa, Tarım Bakanı’nı veya Müsteşarı’nı buraya gönderirdi. Altın Portakal ve Piyano Festivali’ne gitmeyen Vali Ahmet Altıparmak’ın fuarın açılışına katılması yeter mi?

Hafta sonu Antalya’da, 10. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı, kısa adı ile Growtech Tarım Fuarı vardı. Eski milletvekili Hasan Ünal, Fazıl Say’ın konserinde “Türk tarımının nereye gittiğini görmek için haftaya mutlaka gelmen ve yazman gerekir” demişti. Güngör Uras’ı da bekliyorlardı. Dünyanın en büyük, 110 dönümlük fide üretim merkezinin biraz ötesindeydi NTSR’nin düzenlediği fuar; dört gün içinde 65 bin kişinin ziyaret etmesi çok önemli sayıldı.

530 katılımcı, 600’ü aşkın marka... Antalya; İtalya, İspanya, Hollanda ve Yunanistan’daki (Selanik) tarım fuarlarını yakalamış; bu tablo çok önemli. Trakya’dan Manisa, Adana’dan İzmir’e kadar yerli üreticiler, Rusya’dan Japonya’ya Hollanda’dan Romanya’ya (25 ülkeden 137 şirket) kadar çok sayıda işadamının gelmesi bunun göstergesi...

Antalya eski Belediye Başkanı Menderes Türel ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı, Antalya Milletvekili Mevlut Çavuşoğlu’yu da gördük... “Türkiye’yi gördünüz mü?” dediler. Biz de kendilerine başka şeyler söyledik. Türel’le, yerli üreticiler o kadar çok çeşitli domates üretmişlerdi ki, bazılarında klasik domates kokusunu bulduk...

Dünyada en çok tüketilen sebze domates...

Son teknolojiler, yenilikler, yeni ürünler... Farklı lezzet, büyüklük hatta renkte ürün vermesi için üretilmiş sebze tohumlamalarından, seralarda daha fazla verim alabilmek için kullanılan yeni sulama ve aydınlanma sistemleri, organik tarım, bitki besleme ürünleri..

Bu konuları yazmaya devam edeceğiz.

Antalya, kısır gündemli Ankara’yı aşmış, bir yerlere gidiyor.

GEO’lara, genlere, tohum soygunculuğuna da bakmak gerekir...

 

 

Yalçın Bayer

 

http://www.hurriyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
07.12.2010
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız