Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ocak 2021 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Yediğiniz sağlıklı meyve ve sebzeler aslında zararlı tarım ilaçlarıyla yüklü olabilir. Yapılan son bir araştırma, bazı ürünlerde 60’tan fazla tarım ilacı kalıntısına rastlandığını ortaya çıkardı. Hangi yiyeceklerin etkilendiğini ve nasıl korunacağınızı öğrenin.

Ne yazık ki, çiftçilerin çoğu ekinlerinin ömrünü uzatmak amacıyla tarım ilaçları kullanıyor. Bu kimyasallar, hem ürünlerin uzun mesafelerce taşınabilmesini sağlıyor hem de hayvanlar ve zararlı böceklere karşı koruyor. Bu kimyasallar aynı zamanda size de zararlı. Aşırı miktarda tarım ilacı içeren yiyecekler tüketmek sinir sisteminizi etkileyebilir ve kalp ve karaciğerlerinize büyük ölçüde zarar verebilir. Aşağıdaki listede hangi yiyeceklerin sağlığınızı tehlikeye attığını görebilirsiniz.

En kirli meyve ve sebzeler...

Çilek: Çilek, çoğunlukla tarım ilacı kontrollerinin az yapıldığı ülkelerden ithal edilir. Bakılan çileklerin üzerindeki kalıntılarda 59 kadar tarım ilacı tespit edildi. Çileğin dışındaki çekirdekler çileğin tamamen temizlenmesini zorlaştırır. Çileği mevsiminde tüketin ve yerel olarak yetişen çilekleri tercih edin. Kir ve kimyasalları azaltmak için suyun altında yıkayarak temizlemeden önce çilekleri iki dakika kadar suda bekletin.

Elma: Elma, mantardan böceklere kadar birçok çeşit bitki zararlısını öldürmek için ilaçlanır. Yapılan araştırmalarda, elmaların üzerindeki kalıntılarda 42 değişik tarım ilacına rastlandı. Elmanın özellikle kirli olmasının bir diğer nedeni ise üreticilerin elmaya parlak görünmesi ve uzun yolculuklar sırasında daha uzun süre dayanması için mumlama işlemi uygulamasıdır. Çok parlak olan veya güzel ve taze kokması gerekirken balmumu gibi kokan elmaları almayın.

Ispanak: Yapılan incelemelerde, ıspanakta da 48 kadar tarım ilacına rastlandı. Ispanağa fazladan ilaç uygulanıyor çünkü yapraklar, yumurtalarını yaprağın arkasına bırakan yaprak galeri sineğinin verdiği zararlara karşı özellikle hassastır. Ayrıca, yerde yetişen sebzelere uygulandığında bu ilaçlar toprağın üst kısmına sızarak bitkilere daha çok zarar verebilir. Daha güvenli ve ekonomik bir seçenek olan donmuş ıspanağı tercih edebilirsiniz. Hem daha ucuz hem de dondurma işleminden önce yıkanması ve temizlenmesi ilaç kalıntılarını yüzde 90’a kadar yok edebilir.

Şeftali: Şeftalinin, ilaçları sünger gibi emen tüylü, ince kabuğunda ise 62 kadar tarım ilacı bulundu. Şeftaliyi suya tutup çabucak yıkamak yeterli değildir. Bunun yerine yiyecekleri dezenfekte eden spreylerden kullanın. Artık nelerden kaçınmak gerektiğini biliyorsunuz. İşte en temiz yiyeceklerden bazıları... 

 

Soğan: Soğanın kabuğu ilaçlara karşı bir duvar gibidir ve soğanı korur.

Mısır: Mısırın kabuğu çok serttir ve mısır tanelerini korumaya yardımcı olur. Mısırın sapı da çok uzundur böylece ilaçların sızdığı topraktan daha yukarda olmasını sağlar.

Kivi: Kivinin tüylü kabuğu içindeki meyveyi koruyarak ilaçlara karşı geçilmesi imkansız bir katman görevi üstlenir.

 

 

 

http://www.posta.com.tr/

Ekleme Tarihi
13.03.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız