Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Dede yadigarı 57 yıllık traktöre gözü gibi bakıyor
 
Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir akaryakıt istasyonu işletmecisi, dedesinden kalma 57 yıllık çiftçi motorunu gözü gibi koruyor.
 
 
Manavgat'ın Sarılar beldesinde akaryakıt işletmeciliği yapan Mehmet Duman, dedesi Mehmet Duman'dan kalma yarım asırlık İngiliz Fordson Major traktörü halkın görmesi için ortaya çıkardı. Aynı ismi taşıyan dedesi Mehmet Duman'ın Zirai Donatım Kurumu(ZDK) aracılığı ile 1954 yılında satın alarak Manavgat'a getirdiği bilgisini veren torun Duman, dedesinden kalma yadigar traktörü gözü koruduğunu söyledi. Dedesinin ZDK aracılığı ile aldığı traktörle Manavgat'ta uzun yıllar tarım arazilerinin sürümünü yaptığını belirten Duman, emektar traktöre bazı bakımlar yaptırdıktan sonra trafiğe çıkaracaklarını kaydetti.

Dedesinin traktörü ilk Manavgat'a getirdiği dönemlerde gazyağı ile çalıştığını anlatan Duman, motor aksamından yapılan yeni düzenleme ile mazot kullanımına elverişli hale getirdiğini söyledi. Duman, "57 yıllık traktör dedemden kalma en değerli yadigar. Dedemin traktörünü gözümüz gibi koruyoruz. Dedem emektar traktörle Manavgat'ta pamuk ve buğday ekimi için binlerce dönüm araziyi sürmüş. Toprağı verimli hale getirmiş. Manavgat'ın ilk traktörü. Yapacağımız küçük çaplı tamirat sonrası turizm sezonunda akaryakıt istasyonu önünde turistik amaçlı görücüye çıkaracağız. Traktörü satın almak isteyenler oldu ama biz satmadık. Çünkü o bizim ata yadigarımız olduğu için satmadık." diye konuştu.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
28.12.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız