Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 31 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Bir anlamda ikinci cildimiz olan kıyafetlerimizin ne kadar sağlıklı olduğunu hiç düşündük mü? Kıyafetlerin üzerindeki boya artıkları, kimyasallar cildimizi, sağlığımızı ve özellikle de çocukları tehdit ediyor

Son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline gelen "ekolojik" kavramını en fazla tarım ve gıda ürünleri için kullanıyoruz. Bedenimizin ihtiyaçlarını gören, sağlığımızla birebir ilgili gıdaların ekolojik olanını elde etmek için kimimiz pazar pazar dolaşıyor, kimimiz ekmeğini dahi evinde yapıyor.

Peki bir anlamda ikinci cildimiz olan kıyafetlerimiz ne kadar sağlıklı ve ekolojik hiç düşündük mü? Sindirim ve solunum yoluyla kıyafetlerin üzerindeki boya artıklarının, kimyasalların cildimizi ve sağlığımızı, özellikle de çocukları olumsuz etkileyebileceği hiç aklımıza geldi mi? Bundan 15-20 yıl öncesine kadar gıda ve tarım ürünlerine dair "ekolojik" kavramı toplumun gündeminde hiç yokken artan ürün çeşitliliği ve bugün gelinen nokta yakın zamanda ekolojik tekstilin de günlük hayatımızın bir parçası haline geleceği konusunda umut verici.

Ekolojik tekstil hammaddeden mamul haline gelinceye kadar tüm aşamalarda çevre gözetilerek üretilmiş ve kullanım sırasında insan sağlığına zarar vermeyen ve kullanım sonrası geri dönüştürülebilen ürün demektir. Kıyafetlerimizin (kazak, pantolon, etek, iç giyim vs..), ev tekstillerinin (halı, çarşaf, perde, döşemelik kumaşlar vs..) günlük hayatımızda iç içe olduğumuz tüm tekstil ürünlerinin ana maddesi elyaftır. En sık tercih edilen ise hava geçirmesi, nem ve ter tutması sebebiyle pamuktur. Pamuk üretim esnasında bir dizi kimyasallara maruz kalır. Zirai tarım ilaçları, beyazlatıcılar, kükürt içeren boyarmaddelerin başlıcalarını oluşturduğu bu kimyasallar kanserojen olabilir, deriye temasla insan sağlığına zarar verir. Ekolojik olarak üretilmeyen pamuğun uzmanlar tarafından tekstilin nikotini olarak değerlendirildiğini düşünürsek konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Tüketici olarak ne yapabiliriz?

Renk ne kadar koyuysa o kadar çok boyarmadde kullanılmış demektir. Kimyasal kokan koyu renkli ürünlerden kaçınılmalı. Alındığında mutlaka yıkanmalıdır.

Islandığında renk veren, boyası akan koyu renkli elbiselerin cilde teması tehlikelidir.

Boyaların yüzde 70'inin kükürt içerdiği ve tezgahları Çin mallarının doldurduğunu düşünürsek çocuk kıyafetlerinde renk ve koku konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Organik pamuklu ürünleri tercih ediniz.

Organik olarak üretilen pamuk, zirai tarım ilaçlarına getirilen sınırlama nedeniyle hem çevreye hem de insan sağlığına zarar vermemektedir.

Organik pamuktan üretilen kıyafetlerdeki tek sıkıntı renk alternatifinin çok olmayışıdır. Kıyafet alışverişlerimizde yüzde 75 etkili olduğu saptanan renkler ekolojik ürünlerde çok parlak ve albenili olamamaktadır.

Ülkemizde tüketiciler tarafından en fazla bilinen ekolojik tekstil etiketi bir Alman standardı olan "Öko Tex"tir. Bu standart satın alınan ürünün zehirli kimyasallar içermediği veya bu kimyasalların belirlenen sınırları aşmadığının bir sigortası hükmündedir.

haber7.com

Ekleme Tarihi
20.02.2009
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız