Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Ekim 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Yapılan son araştırmalara göre, kimyasal kirlilik, genlerde değişmeye yol açarak erkeğin genital organlarını ve spermlerini tehdit eder hale geldi.

Araştırmaya göre, bazı kimyasal maddeler balıklardan memelilere kadar bütün omurgalı hayvanlarda kadınlık hormonunun daha fazla salgılanmasına sebep oluyor. Anne karnındayken kimyasallara maruz kalan erkek bebekler daha küçük penisle ya da kadınsal organlarla doğarken, gelişimleri süresince geleneksel erkek oyuncakları yerine bebeklerle oynamak istiyorlar.


Doğanın ve insanoğlunun etkisiyle, son yıllarda 100.000 yeni kimyasal madde ortaya çıktı ve Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre bunların yüzde 99’u kontrol altında değil. Hatta yüzde 85’i ile ilgili doğru düzgün bir bilgi bile yok. Bu kimyasalların bir çoğu, canlıların hormonlarıyla oynayan maddeler olarak tanımlandı. İçlerinde kozmetik ürünleri, bebek pudraları, elektronik eşyalar da var.


Hazırlanan rapora göre, erkek ırkı doğadaki bu maddelerden fazlasıyla etkileniyor.

Raporda “Birçok omurgalı hayvanda kadınsallık yaygın görülen bir durum. Genelde bütün omurgalı hayvanlar aynı genetik özelliklere sahip olduğundan, birinde görülen etkiler, diğerlerinde de rahatlıkla gözlemlenebiliyor.” Şeklinde bir ifade bulunuyor.


Aynı zamanda, insanlar sadece yiyeceklerinden değil, pis sularda yüzerken derilerinden de bu kimyasalları alıyorlar. İngiltere’nin aşağı bölgelerindeki erkeklerin yarısının testislerinde yumurta ürettiği ortaya çıktı. Çiftçilikle de cinsiyet değişimi arasında benzer bir ilişki var. Florida’da kimyasal tarım ilaçlarına maruz kalan çiftçilerde yüksek ostojen seviyeleri, küçük penisler ve üreme bozuklukları gözlemlendi.


Kanada, Rusya, ve İtalya gibi kirlilikten çok etkilenmiş ülkelerde kız çocuk doğumu, erkek çocuk doğumunun iki katı oluyor. Yani yaklaşık 250.000 bebek erkek olması gerekirken kız oluyor. Erkeklerin sperm sayısı, ciddi bir düşüş gösteriyor.


İngiltere ise, konuyla ilgili tarım ilaçlarını yasaklamak gibi önlemler almaya çalışıyor. Neredeyse diğer bütün Avrupa ülkeleri bu kararı tasdik etse de, İrlanda ve Romanya bu şekilde bir düzenlemenin tarımın çökmesine sebep olabileceğini söylüyor.

habervitrini.com

Ekleme Tarihi
18.01.2009
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız