Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ekim 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer

Tarım ilaçlarının bilinçsizce, bir bölümünün de sebzelerin ömrü uzasın diye bilinçli olarak kullanıldığını belirten Dr. Üztün Ezer, bu durumun kanser riskini arttırdığını belirtti.

LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, Türkiye'de tarım ilaçlarının bilinçsizce kullanımının insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Morfin ve diğer bazı tıbbi ilaçların kırmızı reçeteyle satılması gibi, tarım ilaçlarının da uzman ziraat mühendisi gözetiminde kullanılmasının yerinde olacağını kaydeden Ezer, şöyle konuştu: "Kansere neden olan etkenleri sıfıra indirmek mümkün değil. Ama nasıl ki kendimizi mikroplardan koruyoruz, kansere neden olan etkenlerden de koruyabiliriz. Kanser vakalarının yüzde 40'ının beslenme konusundaki yanlışlardan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bu oranın Türkiye için daha yüksek olduğuna inanıyorum. Çünkü Türkiye'de tarım ilaçları bilinçsizce, bir bölümü de meyve ve sebzelerin raf ömrü uzasın diye bilinçli olarak kullanılıyor. Ancak, biliyoruz ki tarım ilacı bir zehir, öldürüyor. Bunlar da tıpkı kırmızı reçeteli ilaçlar gibi satılmalı. Reçete eden uzmanın da eğitim seviyesi belli düzeyde olmalı. O kişi tarladan ve üründen sorumlu olmalı."

Gıdaların mevsimine göre tüketilmesinin önemine işaret eden Ezer, Anadolu'nun belirli yerlerinde yapılan doğal tarımın makbul olduğunu, insan sağlığına zararının bulunmadığını, tarım ilaçlarının ise ekolojik dengeyi bozduğunu bildirdi.

Hamile ve emziren kadınların bu tür zararlı maddeleri bebeklerine de geçirme olasılığı bulunduğuna dikkati çeken Ezer, bu nedenle buna karşı toplumca mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

Lösemili çocuklar köyü

LÖSEV'in Ankara'daki "Lösemili Çocuklar Köyü"nün inşaatının devam ettiğini bildiren Ezer, burada ailelere barınma imkanı sağlanacağını, ayrıca kanser araştırmaları yapılacağını kaydetti. Ezer, köyde hasta çocukların anneleri için de meslek edindirme atölyeleri oluşturulacağını anlattı.

yenisafak.com.tr

Ekleme Tarihi
25.01.2009
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız