Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ekim 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarım Tedarik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Tarım Finansmanı
 Tarım Sigortası
 Hizmet Sektörü
 Fuarlar
 Tohum
 Gübre
 Zirai İlaç
 Mekanizasyon
 Sulama
 Fidan
 Diğer
 


Buğdayda Süne Mücadelesi Çalışmaları Tamamlandı

MANİSA (İHA) - Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan 2014 yılı buğdayda süne mücadelesi çalışmaları, Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu teknik personelleri ile yapılan nimf sürveyi çalışmaları ile sona erdi.

17 ilçede, 17 ekip ve 95 teknik elemanla yapılan çalışmalar İlimiz Merkez, Spil, Kılıç Dağı, Turgutlu Çaldağı, Salihli Dibek Dağı ve Bozdağ kışlaklarında gerçekleştirildi.
 
Süne Mücadelesine yönelik açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Bilindiği gibi süne zararlısı hububatta verim açısından önemli bir zarara sebep olmamaktadır. Fakat süne zararlısının zararına uğrayan buğday taneleri ekmeklik un olma özelliğini kaybetmekte olup, bu buğdaylar ancak yemlik olarak kullanılabilmektedir” dedi.
 
Manisa genelinde yapılan sürveyler sonucu süne zararlısı popülasyonun, buğdaylarda bu yıl ekonomik zarar oluşturmayacağı kanaatine varıldığını ifade eden Çebi, “Yapılan çalışmalar neticesinde konu ile ilgili olarak, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları ve TMO Manisa Ajans Şefliği bilgilendirilmiştir. Ayrıca sürvey yaptığımız alanlarda hasat sonrası numuneler alınıp emği analizi yapılacaktır. Emgi analiz sonuçları Ziraat Odası, Ticaret Borsası, TMO ve üreticilerimiz ile paylaşılacaktır. Çiftçilerimizin süne mücadelesi ile ilgili İl - İlçe Müdürlükleri ve Tarım Merkezleri ile devamlı iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Tüm çiftçilerimizin ürünlerinin bol kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyoruz” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
07.06.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Buğdayda Süne Mücadelesi, Çalışmaları Tamamlandı, buğday
Link: Buğdayda Süne Mücadelesi Çalışmaları Tamamlandı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız