Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Haziran 2022 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Seracılık »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Domates
 Soğan, Sarımsak
 Patates
 Patlıcan
 Biber
 Marul, Yeşillikler
 Karpuz, Kavun
 Havuç, Turp
 Hıyar
 Kabak
 Karnıbahar
 Diğer Sebzeler
 Seracılık
 Fasulye,Bezelye
 


Araban’da İlk Defa Uygulanan Serada İlçenin Salatalık İhtiyacı Karşılanıyor

GAZİANTEP (İHA) - Arabanlı çiftçi Cuma Yavuzekurt’un Araban’da ilk defa uyguladığı serada ilçenin salatalık ihtiyacı karşılanıyor.


Arabanlı çiftçi Cuma Yavuzekurt’un Araban Ovası’nda ilk defa Eskialtıntaş Köyü sınırlarındaki Karasu Çayı kıyısında, kendi imkanlarıyla 2 dekarlık alana kurduğu naylon serada yetiştirdiği salatalıkları yerinde görüp inceleme yapmak için sera alanına giden Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Ziraat Mühendisi Zeynel Güneş, ilçenin ilk ve tek naylon serasında incelemelerde bulunup çiftçi Yavuzekurt’a ilçede ilk defa kurduğu sera için teşekkür edip bol kazanç dileğinde bulundu.

Güneş, gazetecilere yaptığı açıklamada,’’Eskialtıntaş Köyü çiftçilerimizden Cuma Yavuzekurt, Eskialtıntaş Köyü sınırlarından geçen Karasu Çayı kıyısındaki İbrahim Fadıloğlu’na ait arazi üzerine kendi imkanlarıyla 2 dekarlık alanda kurduğu naylon serada ilçede ilk olan tesiste sonbahar salatalık yetiştiriciliğine başladı. Sera kurulum aşamasında çiftçimiz ziyaret edilmiş olup, Müdürlüğümüz teknik ekibince çiftçinin talebi doğrultusunda teknik destek verilmiştir. İlçede serada ısıtma sistemi tam anlamıyla ekonomik olmadığından üreticimiz ısıtma sistemi kurmadan hıyar yetiştiriciliği yapmaktadır. Bugüne kadar havanın iyi gitmesi çiftçimiz için önemli bir avantaj olmuştur.
 
İlçede bu yıl ilk defa denenen naylon serada hıyar yetiştiriciliği bu haliyle çiftçimize yeteri kadar maddi açıdan gelir bırakması halinde diğer üreticilerimiz içinde örnek teşkil edecektir. Dolayısıyla bu şekilde üretimin önümüzdeki yıllarda artması beklenebilir’’dedi.

Arabanlı Çiftçi Cuma Yavuzekurt da, “Araban Ovası’nda ilk defa kendi imkanlarımla 2 dekarlık alanda kurduğum naylon seracılık uygulamasıyla ilk etapta sonbahar hıyar yetiştiriciliğine başladım. İlçenin ilk serasında yetiştirdiğim sonbahar hıyarları ilçe merkezindeki manavlara toptan 1 kilogramını 1 lira 10 kuruştan satışını yaparak ilçenin hıyar ihtiyacını karşılıyorum. Şubat ayı sonuna kadar sürecek olan hıyar yetiştiriciliğimin sonunda, Ocak ayı başında soğan dikimine başlayıp yetiştireceğim soğanların yeşil olarak satışına başlayacağım. Şubat ayı sonuna kadar sürdüreceğim yeşil soğan üretiminden sonra, Mart ayı başlarında da domates dikimine başlayacağım 2 dekarlık naylon serayı ekonomik imkanlarımı zorlayarak kurdum ve ilk ürün olarak ilçede ilk defa sonbahar hıyarı yetiştirmeyi başardım. Araban Ovası’nda kendi imkanlarımla kurduğum naylon serada ilçedeki diğer çiftçilere örnek oldum. Önümüzdeki dönemlerde de yeşil soğan ve domates yetiştirmeyi planlıyorum. Maddi sıkıntılar içerisinde kurduğum 2 dekarlık alanda kurduğum ilçenin ilk naylon serasında üretim yapmayı sürdürebilmem için yetkililerden gerekli maddi desteğin sağlanmasını istiyorum. İlçedeki ilk serayı kurup üretime geçerek bölgedeki diğer çiftçilere örnek olmayı başardım’’diye konuştu.
 
 

Ekleme Tarihi
11.11.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Salatalık İhtiyacı, Seradan Karşılanıyor, sera, salatalık
Link: İlçenin Salatalık İhtiyacı Seradan Karşılanıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız