Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Kabak »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 

Organik kabağı Türkiye'ye tattıracaklar

Bilecik'te, rutubet seviyesi düşük olmasının avantajlarını kullanan köylüler, ürettikleri organik kabakların tanıtımını yaparak gelir seviyelerini yükseltmek istiyorlar.

Bilecik'te, rutubet seviyesi düşük ve geçirgen toprak yapısının avantajlarını kullanan köylüler, ürettikleri organik kabakların tanıtımını yaparak gelir seviyelerini yükseltmeyi amaçlıyor.

Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, merkeze bağlı 17 kilometre uzaklıktaki ve 360 rakımlı Kızıldamlar köyünde, önceki yıllarda ürettikleri kabakların 60-70 kiloya kadar çıktığını ancak içlerinde boşluklar oluştuğunu, bu nedenle lezzetinin düştüğünü kaydetti.

Gezen, araştırma istasyonlarından aldıkları destekle, bölgede kalite, lezzet ve et kalınlığı bakımından "arıcan 97" cinsi kestane kabak üretimine başladıklarını bildirdi.

Bölgenin geçirgen toprak özelliğine sahip olmasının çiftçiye avantaj ve dezavantajlar sağladığına dikkati çeken Gezen, "Köyümüzde, kabak, karpuz ve fasulye üretimi için çok uygun bir toprak yapısı var. Kabak, özellik olarak içinin et kalınlığını sağlaması için çok fazla suya ihtiyaç duymayan, aynı zamanda susuz da olmayan, belli bir rutubette daha verimli olan bir ürün. Bölgede kaliteli kabak üretildiğini 2-3 yıl önce anladık. Sattığımız kabaklardan müşterinin bir sonraki yılda daha çok kabak talep etmesi bizi araştırmaya yöneltti ve cazibesi olduğunun farkına vardık. Köylüler olarak üretimi genişletme kararı aldık" dedi.

Ürettikleri kabağın hazirana kadar depolarda muhafaza edildiğini ve yüksek bir dayanaklılığa sahip olduğuna değinen Gezen, şöyle konuştu:

"Bölge itibariyle de rutubetin az olması, toprağın su geçirgenliği, su tutmaması itibari ile kabak dayanıklılığını arttırıyor. Kabak üretimi yapılan bazı bölgelerde ocak ayında çürüyen bir kabak, uygun depolanırsa hazirana kadar durabiliyor. Köyümüzse barajın gelmesiyle sulama sistemi oluştu. Araziyi değerlendirip, kabak üretimini 2 yada 3 katına çıkarmayı hedefledik. Bu sezon 500 ton civarında aynı standartta kabak ürettik. Bir kestane kabağının en değerli olanı 10 ila 20 kilogram arasıdır. Kabağımızı daha fazla tanıtmak ve kalitesini ispatlamak için köyümüz mahsulü olduğuna dair 'stickerler' bastırdık. Her kabağa bir adet yapıştıracağız, bizim köyümüze ait olduğunu göstereceğiz. Bu, 'Biz ürettiğimiz kabağın kalitesine güveniyoruz' demek. Müşteri bize ulaşsın desin ki, 'biz kaliteden memnun olduk veya memnun olmadık'. Memnun olmadılarsa ortak çalışma yaparak, nedenlerini araştıracağız ve telafi edeceğiz. Köyümüzde tek tohum ekiyoruz."

"Hayvan gübresi kullanıyoruz"

Köyde küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin de yapıldığını ve bunun avantaj olduğunu belirten Gezen, hayvansal gübreleri arazilerde kullanarak, kimyasal gübreleme yapmadıklarını dile getirdi.

Bölgede şu anda 500 ton kabak üretimi yapıldığını aktaran Gezen, mahsulü 2 bin tona çıkarabilmeyi ve çiftçinin gelir seviyesini yükseltmeyi amaçladıklarını işaret etti.

"Tarlalara arı kovanı koyacağız"

Arının yoğun çalıştığı bölgelerde kabakların daha iyi tozlandığını ve belirli yerlere arı kovanı dağıtıp kabak üretimini yükseltmeyi düşündüklerini belirten Gezen, organik olarak üretim için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne müracaat ettiklerini sözlerine ekledi.

(TARIM TV)
 
 

Ekleme Tarihi
24.09.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Organik kabak
Link: Organik kabağı Türkiye'ye tattıracaklar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız