Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Kasım 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Karnıbahar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
lahana 

Yaz meyvesinden vazgeçip kış ürünleri yetiştirmeye başladı
 
Türkiye'nin önemli meyve üretim merkezlerinden Lapseki'de bir çiftçi, fiyatların düştüğü gerekçesiyle şeftali yerine, lahana, brokoli ve karnabahar ekti 

ÇANAKKALE (A.A) - Ercan Özçetin - Türkiye'nin önemli meyve üretim merkezlerinden Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde bir çiftçi, fiyatların düştüğü gerekçesiyle şeftali yerine, lahana, brokoli ve karnabahar yetiştirdi.
 
     İlçede uzun yıllardır şeftali üretimi yapan Nurdoğan Çetin (46), AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda şeftalinin ucuzladığını söyledi.

     Birkaç yıl önce şeftalinin kasasının 10 TL'ye satıldığını, bu yıl ise 3-5 TL'ye alıcı bulduğunu dile getiren Çetin, bu nedenle alternatif arayışına girdiğini bildirdi.

     Çetin, bu yıl yaklaşık 20 dönümlük bir araziye, toplam 40 bin kök lahana, kara lahana, brokoli ve karnabahar ektiğini belirterek, ''Şu ana kadar 10 bin TL masraf ettim. Yaklaşık bir aydır satmaya başladım. Şu an 1 ile 3 TL arasında değişen fiyatlara alıcı buluyorum. Kademeli olarak ektiğim ürünlerden, nisan başına kadar verim almaya devam edeceğim. Ortalama 30 bin TL kazanç bekliyorum, hayırlısı olsun'' diye konuştu.

     İlçe Tarım Müdürü Galip Yılmaz ise, bölge üreticisinin uzun yıllardır meyvecilik yaptığından, lahana, karnabahar ve ıspanak gibi kış ürünlerini ekmeye pek alışkın olmadıklarını ifade ederek, ''Ayrıca bizim buralarda su fazla yok, genelde üreticilerimiz suyu artezyen ile çok derinlerden çıkararak kullanıyor. Dahası bizim üreticilerimizin geniş arazisi yok. Ama üreticilerimizin bazıları kış ürünü ekmeye başladılar. Baraj suyu da buralara verilmeye başladığında kış ürünü eken üreticimiz daha fazla olur diye düşünüyorum.''

Ekleme Tarihi
08.10.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Yaz meyvesinden vazgeçip kış ürünleri yetiştirmeye başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız