Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Kasım 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Karnıbahar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Balık-Ekmekle Dünyaya Açılacak

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Türkiye’nin fastfood’u olan balık-ekmek kültürünü Dardenia adıyla marka yaptıklarını belirterek “Yurtiçi ve yurtdışında franchise vereceğiz” dedi.

Türk insanını ton balığı konservesiyle tanıştıran bir şirket olduklarını belirten Dardanel Önentaş Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Dardenia adıyla kurdukları balık-ekmek lokantalarını önce Türkiye’de, daha sonra da dünyada yaygınlaştıracaklarını söyledi. Türkiye’de hamburger, döner, köfte ve lahmacun konusunda onlarca fast-food markası olduğunu kaydeden Önen, şunları söyledi:
 
“Biz de geleneksel fast-food’umuz olan balık-ekmek kültürümüzden yola çıkarak Dardenia Fish+Bread markasını yarattık. İlk 5 fast-food dükkanımızı İstanbul’un çeşitli yerlerinde açtık. Dardenia’yı önce Türkiye’de, daha sonra da yakın coğrafyalardan başlayarak dünyada franchise vererek yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Balık-dürüm de var
 
Önen, Dardenia menüsünde balık-ekmek olarak hamsi tava, mezgit tava, uskumru ızgara, levrek ızgara ve somon ızgaralı çeşitlerin olduğunu; ayrıca, balık çorbası, balık dürüm, balık şiş ve suşinin de servis edildiğini söyledi.
Önen, aşırı avlanmaya karşı önlem alınmasını sağlayan ve av gemilerinde gözlemci bulundurulması koşulunu yerine getiren kuruluşlara verilen Friend of The Sea belgesini de aldıklarını söyledi.

‘Borçları kapatıyoruz, gözaltından çıkacağız’

Geçmiş dönemdeki borçları için İstanbul Yaklaşımı protokolüne imza attıklarını hatırlatan Önen, “2013 sonu itibariyle borçlarımızın çok büyük bir kısmını kapatıyoruz. Yeni bir sayfa açtık. Yılbaşından itibaren bu durum bilançomuza yansıyınca hisselerimiz gözaltı pazarından çıkacak” dedi. Önen, 2014 sonunda 220 milyon lira ciro hedeflediklerini söyledi.
Türkiye’de kişi başına balık tüketiminin 6-7 kilo, ton balığı tüketiminin ise 60 gram olduğunu kaydeden Önen, “Libya’da kişi başına 5, Kıbrıs’ta 1 kilo tüketim var. İtalyanların ve İngilizlerin etkisiyle bu ülkelerde ton balığı alışkanlığı yerleşmiş” diye konuştu.

Suşi kotaları Türklere kaldı

Suşi yapımında kullanılan ton balıklarının ise Akdeniz’de de avlanıldığını belirten Önen, “Akdeniz’de yılda 15 bin ton av kotası var. Bu kotayı Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler paylaşıyor. Arap baharının olduğu ülkelerde balıkçılar ava çıkamayınca bu ülkelerin kotalarını Türk balıkçılar aldı” diye konuştu.

Midye yemeyin!

Türkiye’de midye avcılığı yapılan yerleri denetleme ve buralarda avcılık yapılabileceğine ilişkin ruhsat verme yetkisinin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda olduğunu kaydeden Önen, “Tarım Bakanlığı denizden ve midyelerden numune alarak analiz yapıyor. Sorun yoksa o sahayı avlanmaya açıyor. Ancak Türkiye’de şu anda hiçbir yerde açık avlanma sahası yok. Dolayısıyla midye avcılığı yasak. Midyeler çok riskli. Ağır metal barındırıyor. Yememek lazım. Ancak ithal olanlar yenilebilir” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
08.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Balık-Ekmekle, Dünyaya Açılacak, bin, ağır, Arap, gıda, tava, gram, ciro, köfte, midye, hamsi, döner, ithal, Ekmek, tarım, önlem, Libya, Marka, yasak, şirket, Servis, Kıbrıs, ruhsat, geçmiş, analiz, mezgit, friend, dünyada, konuştu, yerleri, ülkeler, Akdeniz, Türkiye, Dünyaya, tüketim, lahmacun, İs
Link: Balık-Ekmekle Dünyaya Açılacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız