Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Karnıbahar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Patates fiyatlarındaki artış kumpire de yansıdı

Patatesin kilogramının artması nedeniyle kumpir fiyatlarında yüzde 25'e varan artışlar oldu.

BALIKESİR - Patatesin kilogramının 2,5 ile 3,5 lira arasında satılması nedeniyle kumpir fiyatlarında yüzde 25'e varan artışlar oldu.

Ocak ayında fiyatı en çok artan ürün olan patatesin kilogramı, pazarlarda 2,5 liradan satılsa da manav ve bazı marketlerde halen 3,5 liraya varan ücretlerden alıcı buluyor.

Üretimindeki azalma ve depolarda stok yapılması nedeniyle patatesteki fiyat artışı, "yaz-kış" demeden sevilerek tüketilen kumpire olumsuz yansıdı. Sahil kenarlarında, turistik bölgelerde ve alışveriş merkezlerinde daha fazla ilgi gören kumpirin fiyatında yüzde 25'e varan artışlar oldu.

Ayvalık'tan Altınoluk'a kadar uzanan, Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Edremit Körfezi'nin sahil kesimlerinde ortalama 6 liradan satılan kumpir, 7,5 liraya çıktı.

Edremit'in turistik beldesi Akçay'da kumpir satan Mehmet İrfan Arslan, fırında pişirilmiş iri patatesin içine kaşar peyniri, tereyağı ve talebe göre turşu, zeytin, mayonez, Rus salatası gibi mezelerin eklenmesiyle yapılan kumpirin fiyatını yüzde 25 artırdıklarını söyledi.

Kumpirin ham maddesindeki fiyat artışının kendilerini zamma yönlendirdiğini ifade eden Arslan, kumpir zamlanınca satışlarının azaldığını anlattı.

Önceden 1-2 liraya aldıkları iri patatesi, şimdilerde 4 liraya ancak bulabildiklerini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"Böyle olunca biz de kumpir fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldık. Kış mevsiminde normalde günde 50-70 kumpir satıyorduk, zamlarla bu rakam 20'ye kadar düştü. Satışlarımız oldukça etkilendi. Günde 250-300 satışa ulaştığımız yaz aylarını bekliyoruz. İnşallah patates fiyatları düşer de biz de ucuzlatırız ve kış aylarını telafi ederiz."
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Patates fiyatlarındaki artış, kumpire de yansıdı, kumpir, patates
Link: Patates fiyatlarındaki artış kumpire de yansıdı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız