Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Kasım 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Karnıbahar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


İtalyan bayrağını simgeleyen Margherita 125 yaşına girdi

Beyaz, kırmızı ve yeşil renkleriyle İtalyan bayrağını simgeleyen Margherita, İtalya'da halen en sevilen yiyecek. İtalyanlar yılda kişi başına ortalama 7,6 kilo Margherita yiyor.

İtalya Tarım Konfederasyonu Coldiretti'nin verilerine göre, kayıtlara geçen ilk Margherita, Türkiye'de yaygın isimiyle "Margarita", Haziran 1889'da yapıldı.

O tarihlerde Napoli'deki yazlık ikametgahı Capodimonte Sarayı'nda bulunan Kraliçe Margherita yemek pişirmesi için, dönemin en ünlü pizza ustalarından Raffaele Esposito'yu çağırdı. Geleneksel sarımsak soslu pizzanın kraliyet ailesi için uygun olmadığını düşünen Esposito, saray mutfağında üç farklı pizza yaptı. Bunlardan biri de daha sonra "Margherita" olarak anılmaya başlayacak olan ve üzerinde İtalyan bayrağının renklerini taşıyan kırmızı bir domates, beyaz bir mozzarella peyniri ve yeşil fesleğenden oluşmuş bir pizzaydı.

Kraliçe Margherita bu pizzayı o kadar beğendi ki, saray mutfağının şefinden Esposito'ya bir takdir mektubu yazmasını istedi. Esposito da bu mektubu restoranının reklamını yapmak için kullandı ve böylece artık "Marherita" adıyla anılmaya başlanan pizza büyük rağbet görmeye başladı.
 
NAPOLİ'YE GÖRE 204 YAŞINDAKayıtlara "Margherita" adıyla geçişi 1889 yılına dayansa da, mozzarella, domates ve fesleğenli pizzanın aslında çok daha öncelerden de yapıldığı tahmin ediliyor.

Pizzanın doğum yeri sayılan Napoli merkezli haber sitesi Napoli.com, Margherita'nın aslında en az 204 yaşında olduğunu yazdı. Napoli.com, bu pizzanın Kraliçe Margherita için icat edilmediğini, yalnızca Kraliçe'ye sunulması sayesinde bu ismi aldığını öne sürdü.
 
İtalya'da yapılan anketlere göre, İtalyan halkının yüzde 39'u pizzayı İtalyan mutfağının sembolü olarak görüyor.
"Pizza" kelimesinin de tüm dünyada en çok tanınan İtalyanca sözcük olduğu tahmin ediliyor. İtalyanlar yılda kişi başına ortalama 7,6 kilo Margherita yiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
04.06.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: italya, margarita, Pizza
Link: Margherita 125 yaşına girdi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız