Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Kasım 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  Karnıbahar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum, fide-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze kabak
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Burger, zamda kebabı geride bıraktı

Burgerlerin ortalama fiyatında yılbaşından bu yana çift haneye ulaşan artış oldu
ANKARA -Burgerlerin fiyatlarında yılbaşından bu yana yaşanan artış çift haneye ulaştı. Burgerler, fiyat artışında Türk mutfağındaki rakiplerini geride bıraktı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, temmuz ayı itibariyle tüketici fiyatları aralık ayına göre yüzde 6,18 arttı.

Tüketicilerinin ev dışında tükettikleri hazır yiyecekler içerisinde önemli bir yer tutan pide, kebap, döner, burger gibi yiyeceklerin fiyatlarında enflasyonun üzerinde artış oldu.

Burgerlerin ortalama fiyatında yılbaşından bu yana yaşanan artış çift haneye ulaştı. Burgerler fiyat artışında enflasyon sepetindeki Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındaki rakiplerini geride bıraktı.

Burger fiyatları bu yıl, temmuz itibariyle yüzde 10,27 arttı. Aralık 2013'te ortalama 3,15 lira olan burger fiyatı temmuz ayında 3,47 liraya çıktı.

Burgerlerin enflasyon sepetinde yer alan Türk mutfağı ürünlerinden en yakın takipçisi pilav, kuru fasulye gibi hazır yemekler oldu. Hazır yemeklerin fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 8,70 yükseldi. Böylece geçen yılın sonunda ortalama 6,19 liradan tüketilen hazır yemeklerin fiyatı 6,73 liraya ulaştı.

Pidelerin fiyatında ise söz konusu dönemde yüzde 8,21'lik artış kaydedildi. Pidelerin ortalama fiyatı geçen yılın sonunda 5,55 lira iken bu yıl temmuzda 6,01 liraya çıktı.

Çorbaların fiyatında aynı dönemde yüzde 7,90'lık artış oldu. Geçen yılın sonunda 3,93 lira olan çorba fiyatı, temmuzda 4,24 liraya yükseldi.

Kebaplardaki fiyat artışı yüzde 7,25 olarak gerçekleşti. Aralık 2013'te yüzde 10,85 lira olan kebap fiyatı geçen ay itibariyle 11,64 liraya ulaştı.

Dönerdeki fiyat artışı ise 6,55'le sınırlı kaldı. Geçen yılın sonunda ekmek arası döner için ortalama 4,07 lira ödenirken, bu miktar temmuz itibariyle 4,33 liraya çıktı. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
11.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: burger, zam
Link: Burger, zamda kebabı geride bıraktı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız