Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Domates
 Soğan, Sarımsak
 Patates
 Patlıcan
 Biber
 Marul, Yeşillikler
 Karpuz, Kavun
 Havuç, Turp
 Hıyar
 Kabak
 Karnıbahar
 Diğer Sebzeler
 Seracılık
 Fasulye,Bezelye

Sebze ve meyve poşetlerine delikler açın
 
 
Yaz aylarında gıdalar daha çabuk bozuluyor, bu yüzden yaz aylarında gıdaları saklarken daha dikkatli olmalıyız.

Yaz aylarında gıdalar daha çabuk bozuluyor, bu yüzden yaz aylarında gıdaları saklarken daha dikkatli olmalıyız.
Yaz mevsimi gelince artan sıcaklarla birlikte yaşadığımız alanların ısısı da artıyor, bu nedenle de tükettiğimiz besinler çabuk bozulabiliyor. Besinleri yazın uygun koşullarda saklamak ve bazı kurallara uymak gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, bu konuyla ilgili dikkat edilebilecek noktaları sıraladı.

Buzdolabının derecesine dikkat edin
 
Yazın buzdolabının iç sıcaklığının sıfır derece ile eksi 4 derece arasında olması gerekir. Derin dondurucunun ise -18 derece ile -23 derece arasında olmasında fayda var. Çünkü besinlerde bakterilerin üremesi 10 derecenin altında yavaşlıyor, 4 derecede ise duruyor. Patates, sarımsak ve soğanın buzdolabında saklanmaması gerekiyor. Kök sebzeler oda sıcaklığında 10 dereceden daha soğuk olmamak koşuluyla saklanmalıdır ve sadece kullanılacakları zaman yıkanmalıdır yoksa hızlı çürüyebilirler. Oda sıcaklığında saklarken de, hava geçiren delikli kaplarda, doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde tutulmasında fayda var. Olcay Barış, gıdaları saklarken uyulacak kurallar hakkında şu bilgileri veriyor:


Sebze ve meyve poşetlerine delikler açın
 
Sebze ve meyveleri poşetlerin içinde buzdolabına koyarken birkaç delik açılması ve böylece nemlenmelerinin engellenmiş olması gerekirken, buzdolabında bazı meyve ve sebzelerin birbirlerine değememeleri için raflarının ayrı olması gerekiyor. Çünkü bazı meyveler yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden oluyor. Çabuk bozulmaya yatkın olan meyve, sebze, yumurta, peynir, et gibi ürünler tüketileceği kadar alınıp hızlıca tüketilmelidir. Aksi takdirde saklama koşulları besinlerin bozulmaması için yeterli olmayacaktır.
ttp://www.netgazete.com

Ekleme Tarihi
09.07.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: sebze,meyve
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız