Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Kasım 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Sebzecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Domates
 Soğan, Sarımsak
 Patates
 Patlıcan
 Biber
 Marul, Yeşillikler
 Karpuz, Kavun
 Havuç, Turp
 Hıyar
 Kabak
 Karnıbahar
 Diğer Sebzeler
 Seracılık
 Fasulye,Bezelye

Su kabağından abajur yapıp yurt dışına satıyor


Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan Yeter Tarım, su kabağından yaptığı ve üzerine çeşitli figürler işlediği abajurları yurt dışına da satıyor.


MUĞLA - Bodrum'da yaşayan Yeter Tarım, su kabağından yaptığı ve üzerine çeşitli figürler işlediği abajurları yurt dışına da satıyor.
 
 

İlçeye bağlı Gümüşlük beldesinde yaşayan ve 12 yıl kadar önce el sanatları eğitimi alan Yeter Tarım, açtığı küçük atölyede su kabaklarından abajur yapmaya başladı. Aydın'dan satın aldığı su kabaklarını saman içinde yaklaşık bir yıl bekletip kurutan Tarım, daha sonra üzerlerine Türk bayrağı, kuş, çiçek gibi motifleri işliyor. Tarım, abajur haline getirdiği su kabağını boyayıp cilalayarak müşterisine sunuyor.

Yaptığı abajurları büyüklüğüne ve işlemelerine göre 15 liradan 400 liraya kadar değişen fiyatlarla satışa sunan Tarım, ayda yaklaşık 100 adet abajur üretiyor. Yeter Tarım, Bodrum'a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği su kabağından abajurları sipariş üzerine kargo aracılığıyla yurt dışına da gönderiyor.

Yaklaşık 5 yıldan bu yana yurt dışına gönderilen abajurlar, Türkiye'deki fiyatların biraz daha üzerinde satılıyor.

Yurt dışına bugüne kadar 100 abajur gönderdi
 
Yeter Tarım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, el sanatları üzerine kursa giderek kendisini geliştirdiğini, yaklaşık 12 yıldan bu yana su kabağından abajur yaptığını söyledi.

Aydın'dan aldığı su kabakları iyice kuruduktan sonra altını kesip içini temizlediğini anlatan Tarım, ''Sonra üzerine süsleme için uygun büyüklükte delikler açıyorum, şekiller çiziyorum. Türk bayrağı, kuş, motifler, çiçekler, insan figürleri ve firma isimleri gibi çizimler yapabiliyorum. Vereceğim şekli tamamladıktan sonra önce boyuyorum, sonra vernikleyip parlatıyorum'' dedi.

Su kabağından yaptığı abajurların yerli ve yabancı birçok kişi tarafından beğenilerek alındığını dile getiren Tarım, ''Tatil için ilçemize gelen yerli ve yabancı turistler de alıyor. Tanıdıklarım aracılığıyla yurt dışından sipariş alıyorum. Başta Amerika, İtalya, İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya olmak üzere pek çok ülkeye bugüne kadar 100 civarında abajur gönderdim. Yurt dışına özellikle son 5 yıldır satıyorum'' diye konuştu.
 
 
 
Bir süre önce bakkal da işletmeye başlayan Tarım, ''Aynı zamanda bakkal işletmeciliği yapıyorum. Bu işe yeni başladım. İki işi bir arada yürütüyorum. Zor olmuyor, azmin elinden bir şeyin kurtulmadığını düşünüyorum'' şeklinde konuştu.
 
Yeter Tarım'ın yanında su kabağından abajur yapan Esma Yoldaş ise daha önce hiçbir işle uğraşmadığını belirterek, ''Yaklaşık 1 aydır su kabağından abajur yapma işiyle uğraşıyorum. Çalışmalarımızı çok beğeniyorlar. Buradan elde ettiğim gelirle evime katkı sağlıyorum'' dedi.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.03.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Su kabağından abajur yapıp yurt dışına satıyor, Su kabağı, abajur,
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız