Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Nisan 2019 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

Üretimde yabancıların oranı % 13.6

 
 
 
 
 Olayların içinden | Güngör Uras
 
 
 

Mali aracı kurumlar ile medya sektörü hariç, Türkiye’de sanayi ve hizmet sektöründeki toplam üretimde yabancıların kontrolündeki üretimin payı 2012 yılında yüzde 13.6 olarak hesaplandı.
Daha açık anlatımla, sanayi ve hizmet sektöründeki toplam üretimin yüzde 13.6’sını yabancıların kontrolündeki girişimler gerçekleştiriyor.
Yabancı kontrolü demek, üretimin her aşamasında, işletmeyle ilgili her türlü kararın yabancı sermayenin temsilcileri tarafından alınması demektir.
Yabancı kontrollü işletmelerde yatırım, üretim, istihdam, ihracat gibi konulardaki kararların tamamını yabancı sermayenin temsilcileri alırlar.
Yabancıların kontrol oranının son yıllarda sabit kaldığı anlaşılıyor. Yabancıların payı genelde yüzde 14’ün biraz üzerinde, biraz altında.

Teknoloji getirmiyorlar
Genelde biz yabancıların Türkiye’de üretime dönük yatırım yapmalarını, fabrika kurmalarını isteriz.
Bunu isterken beklentimiz, yabancıların bizim yapamadığımız ölçekte büyük yatırımlar yaparak, yüksek teknolojiye dayalı, yüksek katma değeri olan yatırımlar gerçekleştirmeleridir.
Ne var ki son verilere göre yabancı kontrollü girişimlerin üretimlerinin sadece yüzde 7.8‘i yüksek teknolojili üretim.
Üretimlerinin yüzde 22.0’si düşük, yüzde 18.1’i orta düşük teknolojiye sahip.

Almanların payı % 2.3
Yabancı kontrollü işletmelerin sektörlerdeki dağılımı farklı.
Toptan ve perakende ticarette yabancı kontrollü işletmeler toplam cironun yüzde 22.5’ine, imalat kesiminde ise yüzde 14.7’sine hakim durumdalar.
Motorlu kara taşıtları üretiminde yabancı kontrollü girişimlerin payı yüzde 45.3, bilgisayarda yüzde 45.8, temel eczacılık ürünlerinde yüzde 40.9, kimyasallarda yüzde 35.0 oranında.
Tütün ürünleri imalatında yabancı kontrollü girişimlerin payı yüzde 87.9 oldu. Türk tekeli yerine yabancı kontrollü girişimlerin tekeli oluştu.
Ülke kaynaklı sermaye girişi bakımından ülkedeki toplam üretimin yüzde 2.3’ü Almanya kaynaklı, yüzde 1.9’u ABD kaynaklı, yüzde 1.5’i Fransa kaynaklı sermayenin kontrolünde.
TÜİK tarafından bu ayın başında yayımlanan 2012 yılına ait göstergelerden anlaşılıyor ki ülkede genel olarak yabancı kontrollü işletmelerin sanayi ve hizmet sektörü üretimindeki payları küçük. Artmıyor. Üretimde en büyük yabancı kontrollü işletme payına sahip Almanya’nın payı bile toplam üretimin sadece yüzde 2.3’ü büyüklüğünde.


http://www.milliyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
14.10.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Güngör Uras,Üretimde yabancıların oranı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız