Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 22 Nisan 2019 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler


Yağmur ormanları kansere çare mi oluyor?

Yağmur ormanlarında bulunan bir bitkinin çekirdeklerinden baş ve boyunda bulunan tümörler ile kolon kanserine çare olması için deneysel bir ilaç geliştirildi.

Avustralya’da Brisbane kentinde bulunan QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde görevli bilimadamları EBC-46 isimli tek enjeksiyonlu bir aşı geliştirdi. Ön klinik denemeyi bitirilen ilaç kanserli tümörler üzerinde hızlı bir parçalanmaya yol açıyor.

EBC-46, Avustralya’daki kuzey Queensland yağmur ormanlarındaki “blushwood” isimli bir ağacın meyvelerinin özünden çıkarılan bir bileşen.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan çalışmada, birçok vakada tek aşı tedavisinin 4 saat içerisinde kanserli hücrelerin canlılığını kaybetmesini sağlayıp tümörleri imha ediyor. Dr. Glen Boyle geliştirilen ilaç hakkında; "Ön klinik deneylerin yüzde 70’inden fazlasında yanıt ve tedavi uzun süreli ve daimi. 12 aylık süre boyunca çok küçük bir nüksetme görüldü." dedi.

Bilim adamlarının hayvanlar üzerinde sürdürdüğü klinik deneyleri Amerika’nın yanı sıra Avustralya’da da devam ediyor. Ancak, EBC-46 aşısının diğer organlara da yayılan kanserlere karşı etkili olup olmadığını gösteren bir kanıt henüz bulunamadı.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: yağmur ormanları, bitki, sağlık, kanser
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız