Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 12 Ağustos 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Türkiye'nin önemli muz üretim merkezlerinden olan Mersin'in Anamur ilçesinde yapılan ''1. Muz Sempozyumu''nda hazırlanan sonuç bildirgesinde, yerli muzun tanıtımının sağlanması, tüketiminin özendirilmesi için yapılacak faaliyetleri planlayacak ve yönetecek Muz Tanıtım Grubu'nun oluşturulması gerektiği bildirildi.
 
Anamur Kaymakam Vekili Kamil Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muzun Bozyazı, Anamur, Gazipaşa ve Alanya'yı içine alan bölgede hayati önem taşıdığını ve üretimin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Önceki gün yapılan sempozyum sayesinde 4 ilçenin bir araya gelerek güç birliği oluşturduğunu ifade eden Sağlam, Anamur'da 18 bin 500 dekarı örtü altı, bin 600 dekarı açık alanda olmak üzere toplam 20 bin 100 dekar alanda 117 bin ton muz üretimi yapıldığını belirtti.
 
Anamur'daki muz üreticilerinin her yıl ülke ekonomisine 175-180 milyon lira katkı sağladığını vurgulayan Sağlam, ''İlçemizde 100'e yakın muz işleme ve paketleme tesisi de faaliyet göstermektedir. Muz sayesinde Anamur'da işsizlik sorunu neredeyse kalmamış, hatta dışarıdan işçi göçü alan bir ilçe durumuna gelmiştir. Ülke çapında yaklaşık 500 bin kişi muzun çarpan etkisinden fayda sağlamaktadır. O nedenle bizlerin talepleri dikkate alınmalıdır'' diye konuştu.
 
Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Akif Altınbıçak da sempozyumdan sonra sonuç bildirgesi hazırlandığını bildirerek, bildirgede şu görüşlere yer verildiğini kaydetti:
 
''Muz, ülkemizde Anamur, Bozyazı, Alanya, Gazipaşa ilçeleri ve çevresinde, Toros Dağları'nın koruduğu mikroklimalarda yetiştirilen Akdeniz'in en önemli tarımsal ürünü konumundadır.
 
Muz üretimini koruyan ve günümüze kadar sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli destek ithalata karşı uygulanan fon uygulamasıdır. Yüzde 145.8 oranındaki bu koruma muz için hayati öneme sahiptir. Ancak bu uygulamanın başarısı gümrüklerdeki kaçak girişin önlenmesi ile düşük değer ve sahte fatura ile kaçak muz girişinin engellenmesine bağlıdır.
 
-Yerli muz hasadının en yoğun olduğu Ekim-Mart döneminde ithalat rejiminin düzenlenmesi yerli muzun pazarlanmasındaki birçok olumsuzluğu ortadan kaldıracak ve fiyat oluşumunda da tüketici açısından daha uygun bir ortam hazırlayacaktır. Bunun yanında muz ithalatına mutlaka 'Gözetim Uygulaması' getirilerek kivi ithalatında yerli üreticiyi korumak için alınan tedbirlerin benzeri muz ithalatında bire bir uygulanmalıdır.
 
-Muz ithalatında Mersin Gümrüğü, muz için ihtisas gümrüğü olarak kabul edilmelidir.
 
-Muz üretiminde oldukça önemli olan temel girdilerde KDV oranlarının düşürülmesi, başta sera yatırım maliyeti olmak üzere üretimde girdi maliyetlerinin kontrol altına alınmasına önemli katkılar sağlayacak ve muz üretiminin geliştirilmesine ortam hazırlayacaktır.
 
-Muz Araştırma Enstitüsü kurulması, muz üretiminin ve pazarlamasının geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.
 
-Muz Üreticileri Birliklerinin güçlü finansal yapıya kavuşturulmaları gerekmektedir.
 
-Yerli muzun tanıtımının sağlanması, tüketiminin özendirilmesi için bu faaliyetleri planlayacak, yönlendirecek ve yönetecek bir Muz Tanıtım Grubu oluşturulmalıdır.

Ekleme Tarihi
03.03.2011
Ekleyen Kişi
Kemal Erdoğan


Link: Muz Tanıtım Grubu oluşturulacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız