Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Konya Ovası'nda arpa, buğday ve şeker pancarından sonra kanola üretiminin de önemli oranda gelişme gösterdiği bildirildi. 

 Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya Şeker'in kanola denemelerinde elde ettiği başarının, Konya Ovası'nın arpa, buğday ve şeker pancarı gibi geleneksel ürünlerin dışında yeni bir münavebe ürün kazanmasına vesile olduğunu belirtti. 
 
Konya Şeker'in, ülkenin yağ ihtiyacının karşılanması, üreticilerin alternatif ve ticari değeri yüksek tarım ürünleri üreterek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla 6 yıl önce yağlık bitki üretimi denemelerine başladığını ifade eden Konuk, "Dünyanın değişik ülkelerinden getirilen 86 değişik türdeki kanola tohumunun tarlalarda denemesini yaptık. Dört yıl boyunca deneme tarlalarında sürdürülen çalışmalar sonucunda, Konya Ovası'nın toprak yapısı ve iklimine uygun, soğuğa dayanıklı, verimli ve yüksek yağ oranına sahip 3 çeşit kanola üretiminin Konya şartlarında gerçekleştirilebileceği tespit edildi" dedi. 
 
Kanola gibi yağlık bitkilerin özellikle Orta Anadolu'nun üretim desenine kazandırılmasının hem bölge çiftçisi hem de ülke ekonomisi açısından bir kazanç olduğunu belirten Konuk, diğer yeni ürün çalışmaları ile birlikte yağlık bitkilerle ilgili denemelerinde Konya Şeker bünyesinde bulunan Tarımsal Ar-Ge Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü söyledi. 
 
Tarıma elverişli veya kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde Türkiye'de bitkisel yağ konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayan Konuk, kanola üretiminin üreticilerin yeni gelir kapısı olacağını, Konya'da 3 ilçede ve 22 köyde kanola üretime yapıldığını sözlerine ekledi. (AA)
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.04.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Konya Şeker'den Kanola Üretimi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız