Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Humik ve Fulvik Asit 

Tarım Federasyonu, Beypazarı İlçe Tarım Müdürlüğü ve TKİ Genel Müdürlüğü AR-GE Araştırma Daire Başkanlığının ortaklaşa düzenlendikleri çiftçi bilgilendirme toplantısında "Humik ve Fulvik Asit" anlatıldı.
 
Halkevinde düzenlenen toplantıya, Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, TKİ Kurumu Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Dilpak, TKİ ARGE Müdürü Zeki Olgun, Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, Ayaş Kaymakamı Sait Özkılınç, Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, Beypazarı, Ayaş, Güdül ilçe Tarım müdürleri ve çiftçiler katıldı. Konuşmacı olarak katılan Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölüm başkanı Prof. Dr. Sait Gezgin, ürünün tarlada kullanıldığı zaman sebzelerde meyvelerde çok önemli sayılabilecek oranda artış sağladığını söyledi. 
 
Gezcin, şunları kaydetti: "Bu ürün toprak organik maddesinin aktif kısmı olan Humik ve Fulvik Asitleri içeren bir üründür. Bu ürünle bizim topraklarımızda noksanlığı çok Yaygın olan, organik maddenin aktif kısmı olması nedeniyle önemli, çok önemli ve önem arz ediyor. Tarımda kullanılması durumunda ürünlerde hem verim, hemde kalite açısından oldukça ciddi artışlar sağlamaktadır. TKİ Kurumu bu ürünü üretmekle Türk Tarımına hizmet etmiş oluyor. Bu ürün bütün bitkilerde kullanıldığı gibi havuçta da kullanılıyor ve havucu ekmeden önce dekara 5 ila 10 litre arasında toprak yüzeyine püskürtme şekliyle toprağa uygulayıp, toprağı işlemesinin ardından havucu ekebilirsiniz. Ardından havucun tohumlarının çimlenmesinde, kök gelişiminde ve sonuçta besin elementi alımında ciddi katkılar sağlayacaktır. O havucu yiyen insanlarda katkı sağlayacaktır. Çünkü bizim ülkemizde, topraklarımızda demir, çinko, selenyum noksanlığı var bitkilerimizde de var. Bunu yiyen insanlarımızda var. Bunun etkisi sadece bitkilere değil bunun etkisiyle yetişen ve o ürünleri yiyen insanlara da katkı sağlayacaktır. " 
 

TKİ Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Dilpak da bu ürünün son zamanlarda ortaya çıktığını ifade ederek, kömürlerin içinde ekonomik açıdan kullanılmayan, ancak tarımsal girdi olarak önem arz eden ve kullanılan ürünü tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.  (AA)

Ekleme Tarihi
28.04.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Humik ve Fulvik Asit Anlatıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız