Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Haziran 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

 MALATYA (A.A) - Malatya'da 2011 yılı kayısı tahmini rekoltesi yaklaşık 545 bin ton olarak açıklandı. 


     Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılı kayısı tahmini rekoltesini açıkladı. 
     Aygül, Ziraat Odası ve Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte yaptıkları çalışmada, Malatya ve çevresindeki yaş kayısı tahmini rekoltesinin yaklaşık 545 bin ton olduğunu belirlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: 
     ''Ziraat Odası ve Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile yaptığımız ortak çalışmalarda bu yıl yaş kayısı rekoltesini 545 bin ton olarak belirledik. 12-14 Nisan tarihleri arasında ilimizde don hadisesi yaşandı. Ürünümüzün yüzde 25'i dondan zarar gördüğü için rekoltemizde geçen yıla oranla düşüş yaşandı. Buna rağmen rekoltemiz il genelinde şu anda normal bir durumda. Kesin rekolte ürün pazara intikal ettiğinde belli olacak. Tahmin ettiğimiz kayısı miktarımızın yaklaşık olarak 45 bin tonunu iç piyasada tüketileceğini düşünüyoruz. Geri kalan 500 bin ton yaş kayısının da yine iç ve dış piyasaya satılacağını tahmin ediyoruz.'' 
     Yaş kayısıdan elde edilecek toplam kuru kayısı miktarının da yaklaşık 122 bin ton olacağını hesapladıklarını ifade eden Aygül, ''Stoklarımızda yok sayılacak kadar az kayısı bulunduğundan bu miktar hem iç hem dış piyasada rahatlıkla satılacak durumda. Bu nedenle üreticilerimizin kayısılarını satmada acele etmemelerini öneriyoruz. Temiz ürünün çok iyi para edeceğini düşünüyoruz'' diye konuştu. 

Ekleme Tarihi
02.06.2011
Ekleyen Kişi
Mert KÖKER


Link: Malatya'da 2011 yaş kayısı tahmini rekoltesi 545 bin ton
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız