Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Sezonun ilk ürünlerinde ‘kabak aşısı’ tartışmalarıyla gündeme gelen karpuz fiyatları ülke genelinde düşüş eğilimine girdi.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, halen pazar ve marketlerde 40-80 kuruş arasından satılan karpuzun Ramazan ayının gelmesiyle birlikte zamlanacağını kaydetti. Çakman, “Bol bol karpuz tüketin, çünkü Ramazan ayında arz talebe göre fiyatlar artacak.” dedi. 

        Haziran başlarında ‘erken hasat için kabak aşısı’ yapıldığı tartışmalarıyla güdeme gelen karpuz artık hem fiyatı hem de lezzetiyle vatandaşların en çok tükettiği meyve konumuna geldi. Erken hasat için Adana bölgesinde bazı üreticilerin karpuza kabak aşısı yaptığını belirten TÜSPAF Genel Başkanı Mehmet Çakman, “Artık tartışmalar geride kaldı. Çünkü Ödemiş, Manisa, Balıkesir karpuzlarının çıkmasıyla birlikte fiyatlar da dengeye oturdu. Sezonun ilk ürünlerinde maalesef kabak aşılı karpuzlar piyasaya sunuldu. Ancak hava koşullarının uygun olmasıyla doğal yetişen karpuzlar vatandaşın damak tadına hitap eder oldu. Hiçbir endişe duymadan vatandaşlarımız karpuz tüketebilir.” diye konuştu.

KARPUZ BAKLAVAYA RAKİP OLACAK
 
        Ramazan ayında vatandaşlara ‘misafirlerinize baklava yerine karpuz ikram edin’ tavsiyesinde bulunan Çakman, karpuzun Ramazan’da da sofraları süsleyeceğini söyledi. 'Baklava yerine misafirlere karpuz, şeker yerine de üzüm ikram edin' diyen TÜSPAF Genel Başkanı Mehmet Çakman, Ramazan ayında arz talebe göre karpuz fiyatlarının artabileceğini söyledi.
       
        Sıcakların meyve ve sebze piyasasını olumsuz etkilemesi durumunda karpuz fiyatlarının artacağına dikkat çeken Çakman şunları kaydetti: “Ramazanla birlikte talep patlaması yaşanacak, ancak sıcaklarla beraber ürünler azalıyor. Nisan-Mayıs-Haziran ayında bol yağışlar sonrası yazın bereketli günler bekliyorduk. Sektörümüz borsada olduğu için stokçuluk yapamıyorsunuz. Dolayısıyla sıcaklar piyasayı derinden etkiliyor. İnşallah bu sene Ramazan ayında sıcakların aşırı artmaması durumunda karpuz yine sofralardaki yerini alacak."(CİHAN)

Ekleme Tarihi
11.07.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Karpuz Ramazan’da zamlanacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız