Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Aralık 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

PANKOBİRLİK GENEL BAŞKANI KONUK: ''AB ÜLKELERİYLE DEKARA ALINAN VERİM KONUSUNDA BAŞA BAŞ GİDİYORUZ VE PEKÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN DE İYİYİZ''


KONYA (A.A) - Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, kanola üretiminde dekara alınan verim konusunda AB ülkeleriyle başa baş gittiklerini, Türkiye'nin kanola üretiminde pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğunu bildirdi. 
 
     Konuk, yaptığı yazılı açıklamada, Konya Şeker'in, tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak ve çiftçinin gelirini arttırmak amacıyla altı yıl önce başlattığı kanola üretimi deneme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdığını belirtti. 
 
     Konuk, Konya Şeker'in kanola denemelerinde elde ettiği başarının, arpa, buğday ve şeker pancarı gibi geleneksel ürünlerin dışında Konya Ovası'nın yeni bir alternatif ürün kazanmasına aracı olduğunu aktardı. Konuk, dünyanın değişik ülkelerinden getirilen 93 değişik türdeki kanola tohumunun tarlalarda denendiğini, 4 yıl boyunca sürdürülen çalışmalar sonucunda 5 çeşit kanola üretiminin Konya şartlarında yetiştirilebileceğinin belirlendiğini açıkladı. 
 
     Konuk, iki yıl önce üreticilere ait tarlalarda sözleşmeli kanola üretimi yaptırmaya başladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: 
 
     ''Emek verdik, zaman ayırdık, sonuç aldık ve artık kanoladan üreticinin gelir elde edebileceği bir aşamaya geldik. Gelinen bu nokta hepimizi mutlu etmiştir. Bu yıl Cihanbeyli, Çumra, Altınekin, Kulu ve Konya merkezde gerçekleştirdiğimiz kanola ekimi ve hasadı sonucunda birim alandan istediğimiz verimi almada olumlu gelişmeler yaşandı. Şu anda AB ülkeleriyle dekara alınan verim konusunda başa baş gidiyoruz ve pek çok Avrupa ülkesinden de iyiyiz. Almanya gibi kanola üretiminin yaygın olduğu ve birim alandan alınan verimin de yüksek olduğu bir ülkeyi geride bıraktık.'' 
 
     Kanola ve benzeri alternatif tarım ürünlerinin Türkiye'de yeterince üretilemediğine dikkati çeken Konuk, ülkenin ihtiyacı olan yağın önemli bir kısmının ithal edilmek suretiyle temin edildiğini belirtti. 
 
     Konuk, tarıma elverişli veya kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde Türkiye'nin bitkisel yağ konusunda sıkıntı çekmeyeceğini ve bugün tüketilen motorinin büyük bir bölümünün de tarımsal yoldan elde edebileceğini kaydetti. 

Ekleme Tarihi
20.07.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Konya Ovası'nda Kanola Bereketi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız