Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Narmikan kavunu bu yıl 2 milyon lira gelir getirecek 

NARMİKAN KAVUNU BU YIL 2 MİLYON LİRA GELİR GETİRECEK -ARGUVAN İLÇESİNE BAĞLI YAZIBAŞI KÖYÜNDE ÜRETİLMEYE BAŞLAYAN VE DAHA SONRA İLÇENİN GENELİNE YAYILAN NARMİKAN KAVUNUNDAN BU YIL 2 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLMESİ HEDEFLENİYOR 
 
MALATYA (A.A) - Arguvan ilçesine bağlı Yazıbaşı köyünde üretilmeye başlayan ve daha sonra ilçenin geneline yayılan Narmikan kavunundan bu yıl 2 milyon lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.
 
     Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, henüz hasat dönemi gelmeyen Narmikan kavununun bu yıl 11 bin dekar alanda ekiminin yapıldığını söyledi. Geçen yıl 6 bin dekar alanda ekim yapıldığını anımsatan Maraşlı, bu yıl üretimin artırıldığını kaydetti.
     Dönüm başına 350 kilogram verim alınan Narmikan kavununda 39 bin ton rekolte beklendiğini anlatan Maraşlı, ''Bu yıl kavunumuzdan 2 milyon lira gelir bekliyoruz'' dedi.
     Malatya Valiliğinin Ankara'da gerçekleştirdiği ''Malatya Tanıtım Günleri''nde Narmikan kavununun tanıtımını yaptıklarını kaydeden Mehmet Maraşlı, ''Kavunumuzun tanıtımı konusunda eksikliğimiz var. Bunu telafi edeceğiz'' diye konuştu.
     Maraşlı, Narmikan kavununun İstanbul ve Trabzon'un da aralarında bulunduğu bir çok ile pazarlandığını belirtti. Kavun üreticilerinin birleşip bir birlik kurmasını arzu ettiklerine değinen Maraşlı, şu bilgileri verdi:
     ''Üreticilerin birlik kurması için çalışacağız. Çünkü üreticilerimiz böyle kar edemiyor. Özellikle ürününü pazarlarken düşük fiyata satmak zorunda kalıyor. Alıcılar kolay fiyat düşürüyor.''
     Maraşlı, birlik kurmak için üreticilerden başvuru beklediklerini dile getirdi.
     Yazıbaşı Köyü Dernek Başkanı Latif Adıgüzel de Narmikan kavununun çiftçinin umudu olduğunu belirtti. 

Ekleme Tarihi
20.07.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Narmikan kavunu bu yıl 2 milyon lira gelir getirecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız