Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Çakman: Ramazan sofralarının şampiyonu karpuz olacak 

ürkiye Sebzeciler Meyveciler ve Sayar Pazarcılar Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çakman, “Ramazan sofralarının şampiyonu karpuz olur.” dedi. 
 
Mehmet Çakman, Ramazan ayına sayılı günler kala vatandaşların çarşı ve pazarlarda kuru gıda ürünleri ve bakliyat başta olmak üzere temel gıda ihtiyaçlarını karşıladığını, esnafın ise Ramazan'ın bereketinden yararlanmaya çalıştığını söyledi.
Ramazan'ın ağustos ayına denk geldiğine dikkat çeken Çakman, Ramazan sofralarının şampiyonunun karpuz olacağı tahmininde bulundu.
Ağustosun yaz sıcağının en çok hissedildiği ay olduğuna vurgu yapan Çakman, bu nedenle yaz sıcaklarında tatlı ürünlerinin aksine sulu gıdaların daha fazla tüketileceğine işaret etti. Karpuzun bu ayda tüketilecek ürünlerin başında geldiğine vurgu yapan Çakman, "Yaz sıcağında akşama kadar oruçlu kalan vatandaş karpuz başta olmak üzere kavun gibi ürünleri tercih edecektir.” dedi.
 
“KARPUZA RAMAZANDA ZAM”
 
Bu sene de Ramazan sofralarında şampiyon yiyeceğin karpuz olacağına işaret eden Çakman, “Mevsim itibari ile en fazla talep görecek karpuz ve kavun olacaktır. Bu nedenle ramazanda arz ve talebe bağlı olarak karpuz ve kavunda fiyatlarda fazla olmamakla birlikte belli bir artış olabilir. Karpuzun şu anda pazarlarda kilosunun 500-600 liradan satıldığını anlatan Çakman, “Bu rakamlar Ramazan'da da hemen hemen aynı olur. Ancak belki biraz artış yaşanabilir. Yine de bu senede Ramazan sofralarının şampiyonu ve favorisi karpuz olur. Tatlı bu sene sıcaklarda fazla yenmez. Ben 35 sene önce de yine yaz aylarında Ramazan yaşadım. O zamanlarda da karpuzdan başka bir şey satılmazdı." şeklinde konuştu.
Öte yandan, Bursa'da Ramazan hazırlıklarını tamamlayan esnaf, vatandaşların yavaş yavaş çarşı ve pazarları hareketlendirdiğini belirtti.
 
(CİHAN) 

Ekleme Tarihi
26.07.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Çakman: Ramazan sofralarının şampiyonu karpuz olacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız