Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Aşırı sıcaklar kavunları gazete kağıtlarına sardırdı 

AŞIRI SICAKLAR KAVUNLARI GAZETE KAĞITLARINA SARDIRDI -CEYHAN ZİRAAT ODASI BAŞKANI TEZCAN: ''BU YÖNTEMLE ÜRÜNÜN TAM ANLAMIYLA OLGUNLAŞMADAN YANMASI ENGELLENMİŞ OLUYOR'' 
 
CEYHAN (A.A) - Adana'nın Ceyhan ilçesinde çiftçiler, aşırı sıcaklardan korumak amacıyla tarlada karpuzdan sonra kavunu da gazete kağıtlarına sarmaya başladı.
 
     Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe genelinde yaklaşık 2 bin dekar alanda kavun üretimi yapıldığını söyledi. Yöredeki karpuz üreticilerinin birkaç yıldır ürünü sıcağın etkisinden korumak için gazete kağıtlarına sardıklarını hatırlatan Tezcan, ''Bu yıl aynı yöntemi kavun üreticileri de kullanmaya başladı. Bu yöntemle ürünün tam anlamıyla olgunlaşmadan yanması engellenmiş oluyor'' dedi.
     Çiftçinin piyasada kavunun kilogramını 25-30 kuruştan sattığını belirten Tezcan, ''Girdi maliyetleri düşünüldüğünde üreticinin zarar etmemesi için normal şartlarda 50-60 kuruşa satması gerekirdi. Önümüzde ramazan var. Bu ayda mutlaka kavun tüketimi de artacaktır. Üreticilerimiz, kavunu kağıda sararak hem olgunlaşması hem de piyasanın artması için zaman kazanmış olacak'' diye konuştu.
     Çiftçi İrfan Koçak da ilçeye bağlı Kıvrıklı köyünde 100 dekar alanda kavun ürettiğini belirterek, şunları söyledi:
     ''Aşırı sıcaklar nedeniyle ürün yanmaya, yani olgunlaşmadan yumuşama eğilimi gösterince gazete kağıtlarıyla sarmaya başladım. Yaklaşık 6 ton kağıt kullandım ve sarmaları için de 50-60 işçi çalıştırdım. Bunlar girdi maliyetlerini artırdı. En azından zarar etmemek için çabalıyorum.'' 

Ekleme Tarihi
26.07.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Aşırı sıcaklar kavunları gazete kağıtlarına sardırdı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız