Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Haziran 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
İRFAN İÇÖZ 

İzmir'in ekilebilir tarım haritası çıkarılıyor 

İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz, ekilebilir tarım haritası çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini, önümüzdeki aylarda tarımın bir anayasası olacağını söyledi.
 
İl Özel İdaresi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi, Çevre Merkezi, Edebiyat Bölümü, Coğrafya Bölümü ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliğiyle 28 Mayıs 2010 tarihinde "İzmir İli Arazi Sınıflandırması" projesi protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Urla pilot ilçe seçilerek, bölgenin tarım arazi niteliği çıkarıldı.
 
Çalışmalar hakkında İl Genel Meclisi ağustos ilk oturumunda bir sunum yapan EÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Korucu, projeyle toprak, su ve bitki örtüsünün korunmasının amaçlandığını, kurumlardaki lokal verilerin bir coğrafi veritabanında toplanarak, arazi kullanım planlaması çalışmalarına altlık oluşturulacağını kaydetti. Bu sayede sulama, toplulaştırma, toprak muhafaza, arazi ıslahı gibi tarımsal yatırım projelerine de zemin harılanacağını belirten Prof. Dr. Korucu, güncellenebilir ve sayısal il arazi envanteri oluşturulması ve eksikliklerinin giderilmesi için de stratejiler geliştirileceğini söyledi. 
 
 
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İçöz ise, "Ortaklaşa çalışmayla toprak sayımı ve toprak belirleme anayasası hazırlanıyor. Pilot bölge seçtiğimiz Urla'da çalışmalarımız bitti, şimdi Çeşme ve Karaburun ilçelerinde başlatılacak. Bu projeyle İzmir'deki bütün ekilip biçilebilir arazilerimizi belirliyoruz. Tarım arazilerinin kimyasal analizini yaparak, toprak sahibine hangi ürünü ekmesinin uygun olacağını söyleyebileceğiz. Böylece toprağa uygun ürün ekilerek verim arttırılacak, çiftçi daha çok ürün kaldırabilecek. Tarımsal kalkınma sağlanarak toprak sahibine ve ülke ekonomisine katkıda bulunulacak." dedi.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
05.08.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: İzmir'in ekilebilir tarım haritası çıkarılıyor




  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız