Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

 
Kayısı Hasatında Sona Doğru
 
 
 
- 30 BİN TON YAŞ KAYISI SATILDI
- HEDEF, KAYISIDAN 1 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE ETMEK
 
MALATYA (İHA) - Malatya'da kayısı hasadında sona doğru gelindiği bildirildi.
 
Temmuz ayında başlayan kayısı hasadının bazı ilçelerde devam ettiği belirtildi. Bu yıl, yaş kayısı üretiminin 545 bin ton, kuru kayısı üretiminin ise 122 bin ton düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "Kayısı, Malatya'mızın adeta can damarıdır. 35 bin çiftçi ailesi 700 bin dekar alanda kayısı yetiştiriciliği yapmaktadır. Bunun yanında yüzlerce esnaf, tüccar, fabrikatör ve ihracatçı bu üründen para kazanmaktadır. Türkiye kuru kayısı üretiminin yüzde 90'ı, dünya kuru kayısı üretiminin ise yüzde 70'i Malatya'da üretilmektedir. 2010 yılında 90 bin ton kuru kayısı ihraç edilerek Türkiye ekonomisine 350 milyon dolar civarında ihracat geliri sağlanmıştır. 80'den fazla ülkeye kayısı ihraç etmekteyiz" ifadelerini kullandı.
"Malatya kayısısı artık uluslararası düzeyde tanınmış ve Türkiye için stratejik bir ürün haline gelmiştir. Kayısımızın dünya genelinde tanınması ile birlikte Malatya'mız da tanınmaya ve marka şehir olmaya başlamıştır. Bunda, ilgili tüm tarafların yanı sıra İl Müdürlüğümüzün de önemli katkısı bulunmaktadır.
Tarım kuruluşlarımızca, geçmişte Malatya'ya has kayısı çeşitleri derlenmiş, bazı yeni çeşitler geliştirilmiş, bunların fidanları çoğaltılarak dağıtılmış ve uzun emekler harcanarak çiftçilere benimsetilmiştir. 50 yıldan fazla süren bu çalışmalar sonucunda bugün 7,5 milyon kayısı ağacı sayısına ulaşılmıştır" diyen Aygül, daha sonra şunları belirtti:
“İlimizin yaş kayısı üretim kapasitesi 700 bin tona, kuru kayısı üretim kapasitesi ise 170 bin tona ulaşmıştır. Ancak her yıl yaşanan ilkbahar geç donları nedeniyle bu kapasiteyi tam olarak yakalamak mümkün olamamaktadır. Buna rağmen bu sene geçmiş tüm yılların rekorunu kırmaktayız, yaş kayısı üretimimizin 545 bin ton, kuru kayısı üretimimizin ise 122 bin ton düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. Geçen yıl yaşanan kuvvetli donlardan dolayı, ilimizin kuru kayısı rekoltesi 51 bin 210 ton civarında gerçekleşmişti. Ancak Hükümetimizin sağladığı yaklaşık 90 milyon liralık destekle üreticilerimiz rahat bir nefes almış ve ürünleri iyi para etmişti. Bu yıl rekolte yüksek olmasına rağmen dolu yarası ve çilden dolayı 122 bin tonluk üretimin ancak yarısının çok yüksek kaliteli olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle kayısının değerinin fazla düşmeyeceği kanaatindeyim. Ancak üreticilerimizin bu konuda dikkatli olmaları ve hasattan hemen sonra, pazara aşırı şekilde ürün taşımamaları gerekmektedir. Başlangıçta sınırlı düzeyde ve sadece acil ihtiyaçları kadar ürün satmalarını tavsiye etmekteyiz."
 
HEDEF, KAYISI'DAN 1 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE ETMEK
 
Malatya genelinde 30'dan fazla merkezde tasnif, paketleme ve soğutma işlemleri yapılarak yurtiçi ve yurtdışına yaş kayısı gönderildiğine dikkat çeken Aygül, "İl Müdürlüğümüzce Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında inşa edilen soğuk hava depolarının önemli bir kısmı, bu amaçla kullanılmaktadır. Hedefimiz; kayısının yaş, kuru, işlenmiş ve türev ürünlere dönüştürülmesi suretiyle, kayısıdan sağlanan yıllık toplam gelirin 3-4 yıl sonra 500 milyon dolara çıkarılması, 10 yıl sonra ise 1 milyar dolara ulaştırılmasıdır" şeklinde konuştu.
Bu arada, bu yılkı kayısı sezonunda 30 bin ton dolayında yaş kayısının satıldığının tahmin edildiği kaydedildi.

Ekleme Tarihi
11.08.2011
Ekleyen Kişi
gidatarim2


Link: Kayısı Hasatında Sona Doğru
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız