Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

Üretiminden Sonra İhracatı da Başladı

Dünyada biri Antalya 'da olmak üzere sadece 4 üretici tarafından üretilen çekirdeksiz, minyatür ve kabuğundan göbeğine kadar normal karpuzun göbek şekli gibi olan 'Solinda' karpuzun ihracatı da yapılmaya başlanıldı.
 
Dünyada biri Antalya 'da olmak üzere sadece 4 üretici tarafından üretilen çekirdeksiz, minyatür ve kabuğundan göbeğine kadar normal karpuzun göbek şekli gibi olan 'Solinda' karpuzun ihracatı da yapılmaya başlanıldı. 
 
Dünyada sadece Amerika, İtalya ve İspanya'dan sonra Antalya'da da yaklaşık 3 yıl önce 100 dönüm alanda üretimine başlanılan çekirdeksiz minyatür karpuzun üretim alanı, yoğun talep üzerine 1000 dönüme yükseltildi. Minyatür sebze ve meyve ürünleri ile farklı tatlar sunan Antalya firması Erüst Tarım, minyatür karpuz ve minyatür kavun türlerini de piyasaya çıkardı. Kadriye'de 350, Gebiz'de 400 dönüm sera, Korkuteli'nde ise 600 dönüm açık alanda 150'ye yakın çeşitte mini sebze ve meyve üretimi yapan firmanın, çekirdeksiz ve minyatür karpuzu ile minyatür kavunu ise hamilelerin gözdesi oldu.
 
'Solinda' adı verilen çok ince kabuklu, çekirdeksiz, çok tatlı ve sulu olan minyatür karpuzun her yerinin göbeği gibi olduğunu belirten Erüst Tarım Genel Müdürü Mustafa Erüst, tek baºına yenildiğinde mükemmel enerji veren bir kahvaltı veya ferahlatıcı bir aperatif olduğunu söyledi. 
 
Bu karpuzun Türkiye genelinde süpermarketlerde satışının yapıldığını belirten Erüst, bu yıl ilk defa Rusya ile ihracata da başladıklarını bildirdi. Karpuzun kabuk altından göbeğine kadar aynı tat oranına sahip olduğunu söyleyen Mustafa Erüst, Solinda'nın üretiminde zirai ilaç ve gübre kullanılmaması nedeniyle hamileler ile yeni çocuğu olan kadınların büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Erüst, marketlerde kilosu 1-1. 5 TL'ye satılan minyatür karpuzun, Akdeniz 'in en Güneşli bölgelerinde üretildiğini açıkladı.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.08.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Üretiminden Sonra İhracatı da Başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız