Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
20 Cm 

20 Cm'den Küçük Lüfer, 45 Cm'den Küçük Lagos Ve Orfoz Avlanamayacak

TİCARİ VE AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ -BUNA GÖRE, 30 CM'DEN KÜÇÜK HANİ, 18 CM'DEN KÜÇÜK KARAGÖZ, 45 CM'DEN KÜÇÜK LAGOS VE ORFOZ, 20 CM'DEN KÜÇÜK LÜFER VE 21 CM'DEN KÜÇÜK SARGOS AVLANAMAYACAK -İNCİ KEFALİ AVLANMA YASAĞI SÜRESİ DE GENİŞLETİLDİ. İNCİ KEFALİNİN, 15 NİSAN-15 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA AVLANMASINA YASAK GETİRİLDİ

ANKARA (A.A) - Bazı balıkların maksimum avlanma limitleri yeniden düzenlendi. Buna göre, 30 santimetreden küçük hani, 18 santimetreden küçük karagöz, 45 santimetreden küçük lagos ve orfoz, 20 santimetreden küçük lüfer ve 21 santimetreden küçük sargos avlanamayacak.
 
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde değişikliğe gitti.
 
     Söz konusu tebliğ değişikleri, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
     Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğe göre, ''ortasu trolüne ilişkin yasaklar'' başlıklı maddede yapılan değişiklikle ortasu trolü, kullanımına izin verilen yer ve zamanlarda sadece çift gemi ile çekilebilecek.
 
     Ortasu trolü ile avlanılan çaça balıkları için, bakanlıkça belirlenen ''Nakil Belgesi'' alınacak.
 
     12 kulaç derinliğe kadar olan fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan, alamana (voli) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbest olacak, ancak Gökova körfezinde, Akbük burnu ile Kargılı burnunu birleştiren hattın doğusunda kalan sahada alamana ağları kullanılamayacak.
 
     Tüm iç sularda 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları kullanılamayacak.
     Tebliğle, avlanma boy limitlerinin de tebliğe göre, 30 santimetreden küçük hani, 18 santimetreden küçük karagöz, 45 santimetreden küçük lagos, 20 santimetreden küçük lüfer, 45 santimetreden küçük orfoz ve 21 santimetreden küçük sargos avlanamayacak.
     Türkiye'nin karasularının Balıkesir'in Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde kalan kısmında, çift kabuklu yumuşakça türlerinin avcılığı yapılamayacak.
     Algarna ile deniz salyangozu avcılığının yasak olduğu dönemde dalma, sepet ve her türlü tuzak yöntemleri ile deniz salyangozu istihsalinde bulunmak üzere izin almış olan balıkçı gemilerinde matafara bulunması halinde, bunların uçları geminin içine dönük olacak.
     Tebliğle, Armağan Barajı avlanmanın tamamen yasaklandığı iç sular arasından çıkarıldı.
     
     -İNCİ KEFALİNİN AVLANMA YASAĞI SÜRESİ UZATILDI-
    
     Van gölü havzasında ve inci kefali bulunan bütün iç sularda her türlü istihsal vasıtasıyla 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında av yasağı getirilen ince kefalinde yasak süresi uzatıldı. Buna göre, 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında inci kefali avlanamayacak.
     Trol gemilerinde su üstü radarı veya GPS gibi mevki konumlandırıcı cihazların bulundurulması zorunluyken, boyu 12 metreden küçük balıkçı gemilerinde su üstü radarı bulundurulamayacak.
    
     -KARAGÖL YAYLASI VE KAYABOĞAZI GÖLETLERİNDE AVLANMAK YASAKLANDI-
    
     2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğe göre de en fazla 3 adet hani avlanabilecek ve hanilerin boyu 30 santimetreden az olamayacak. Lagos ve orfoz balıkları da yine en çok 3 adet avlanabilecek, ancak bu balıklarda boy limiti en az 45 santimetre olacak.
 
     Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğdeki gibi burada da avlanılan lüferin boyu 20 santimetreden, sargosun boyu 21 santimetreden, karagözün boyu da 18 santimetreden az olamayacak.
     Aynı tebliğde ayrıca, Sakarya'nın Taraklı ilçesindeki Karagöl Yaylası ve Kayaboğazı göletlerinde de avlanmak tamamen yasaklandı. Buna göre, söz konusu göletlerde avlanma yapılamayacak.

Ekleme Tarihi
27.08.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: 20 Cm'den Küçük Lüfer, 45 Cm'den Küçük Lagos Ve Orfoz Avlanamayacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız