Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mart 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Bursa Osmangazi Yıldırım Ziraat Odaları Başkanı Ahmet Doğan 

Bursa Siyah İnciri için kesim tarihi 2 Eylül olarak belirlendi

BURSA (CİHAN)- Bursa Osmangazi Yıldırım Ziraat Odaları Başkanı Ahmet Doğan, Bursa Siyah İnciri için kesim tarihinin 2 Eylül olarak belirlendiğini aktardı. Ethaphon kullanımı konusunda üreticileri de uyaran Doğan, “Bu dönemde Ethaphonla mücadele konusunda üreticilerimizden desteklerini bekliyoruz.” dedi.
 
    Bursa Siyah İnciri’nin endemik (yöreye has) bir ürün olduğuna vurgu yapan Ahmet Doğan, dünya pazarlarında talep gören çok önemli bir tarımsal ihracat ürünü olduğunu söyledi.
 
    Ahmet Doğan, “Geçen yıl Sayın Valimiz Şahabettin Harput önderliğinde yakaladığımız olumlu tablonun devamı için üreticilerimizden konuya hassas davranmalarını bekliyoruz. Bu yıl da üreticilerimiz Bursa Siyah İnciri’ne sahip çıkarak, bir anlamda kendi geleceklerine de sahip çıkmış olacaklar.” dedi.
 
    Kesim tarihinin belirlenmesi Eylül olarak ve hasadın bölge sıralamasıyla gerçekleştirilmesinin, ürün arzında dengesizliklerin önünü kestiğine dikkati çeken Başkan Doğan, “Ürün arzının belirli bir seviyenin üzerine çıkmaması dünya pazarlarındaki fiyatların düşmemesi için kritik bir öneme sahip. Üreticilerimizden ve ihracatçı firmalardan kesim tarihlerine uymalarını ve kaçak hasada yeltenmemelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
    Ethaphon kullanımı konusunda yurt dışı kontrollerin çok daha sıkılaşacağına vurgu yapan Ahmet Doğan, “Unutmayalım ki günlük ve kişisel çıkarlar tüm bir bölgenin geleceğini karartabilir. Çiftçilerimize düşen önemli bir başka görev de komşularının Ethaphon kullanımlarını bizlere bildirmeleridir. Üreticilerimiz, bunu ihbarcılık olarak değil, kendi geleceklerini korumak olarak görmeliler.” diye konuştu.

Ekleme Tarihi
01.09.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı


Link: Bursa Siyah İnciri için kesim tarihi 2 Eylül olarak belirlendi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız